Polskie Radio
Section05
papież

Franciszek pozdrowił weteranów II Korpusu Polskiego

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej złożył hołd weteranom II Korpusu Polskiego, przybyłym na uroczystości 73. rocznicy walk o Monte Cassino. Papież wyraził pragnienie, by trud i ofiara polskich żołnierzy wydawały owoc pokoju w Europie i w świecie. Audiencja generalna u Ojca Świętego rozpoczęła uroczystości upamiętniające 73 rocznicę zdobycia Monte Cassino. O uroczystościach we Włoszech informował w audycji Tym Żyje Kraj Witold Banach.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek papież Watykan Monte Cassino II wojna światowa II Korpus

100. rocznica objawień fatimskich. Kościół ma nowych świętych

Papież Franciszek ogłosił świętymi dwoje pastuszków Hiacyntę i Franciszka Marto podczas Mszy św. w sanktuarium w Fatimie, której przewodniczył podczas swojej pielgrzymki w setną rocznicę objawień. Mali Portugalczycy byli świadkami objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku. W nabożeństwie przed sanktuarium wzięło udział ok. miliona wiernych z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  Fatima ŚWIAT papież papież Franciszek Portugalia wiara Kościół aktualności katolickie

Papież do księży w Egipcie: jesteście pozytywną siłą

- Bądźcie pozytywną siłą tej ziemi, jej solą i światłem - apelował papież Franciszek do półtora tysiąca katolickich duchownych w Kairze. Spotkanie papieża z pracującymi w Egipcie biskupami, księżmi i seminarzystami było ostatnim punktem pielgrzymki Franciszka do tego kraju. Papież wrócił wieczorem do Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek wiara religia Kościół Kościół katolicki ŚWIAT Egipt Afryka

100 dni Donalda Trumpa. "Są duże braki kadrowe"

Dziś mija 100 dni od objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa. Sondaże pokazują, że większość Amerykanów krytycznie ocenia jego działalność na tym stanowisku. Donald Trump jednak ma dziesiątki milionów wiernych zwolenników. Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego zwracała uwagę na niektóre błędy obecnej administracji USA.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Magdalena Skajewska ŚWIAT Donald Trump Brexit USA Stany Zjednoczone Kair Wojciech Cegielski papież

Papież w Egipcie. Franciszek zaapeluje o pokój na świecie

Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę do Egiptu. Po 14.00 samolot z Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Kairze. Papieża powitali przedstawiciele kościołów katolickiego i koptyjskiego, a także prezydent Egiptu Abdel Fatah al-Sisi.Papież Franciszek spędzi w Egipcie 27 godzin. Będzie rozmawiał z prezydentem Egiptu i ma zaapelować o poszanowanie praw wszystkich mniejszości żyjących w tym kraju. Franciszek pojedzie także na uniwersytet Al-Azhar. To jeden z najbardziej renomowanych ośrodków intelektualnych islamu na świecie. Wspólnie z islamskimi duchownymi Franciszek ma apelować o pokój na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Rozpoczynającą się pielgrzymkę papieża Franciszka do Egiptu relacjonował w Polskim Radiu 24 specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Egipt Kair Koptowie Bliski Wschód Wojciech Cegielski chrześcijaństwo