Redakcja Programów Katolickich

Kraków bez barier

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 15:00
W tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży wezmą też udział osoby chore i niepełnosprawne. Jakie udogodnienia i możliwości czekać będą pielgrzymów podczas wydarzeń w Krakowie?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak zapewniają organizatorzy, każdy będzie mógł uczestniczyć w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem w Krakowie. Dba o to Zespół do spraw udziału osób niepełnosprawnych Światowych Dni Młodzieży. Będą przygotowane specjalne sektory, przystosowane dla pielgrzymów niepełnosprawnych ruchowo, intelektualnie, niewidomych i głuchych.

- Zespół działa od dłuższego czasu. Jego zadaniem jest zabezpieczenie i odpowiednie przygotowanie sektorów i miejsc noclegowych – powiedział ks. Jarosław Chlebda, przewodniczący zespołu ds. udziału osób niepełnosprawnych w ŚDM 2016. - Od pół roku działa system rejestracji grup, dzięki czemu mamy konkretne informacje na temat grup, w których znajdą się niepełnosprawni, ale ponieważ można się rejestrować do czerwca, nasze przygotowania opieramy głównie na szacunkach. Zakładamy więc, że będzie mniej więcej 5 tys. osób niepełnosprawnych. W tej chwili zarejestrowanych jest kilkadziesiąt osób - tłumaczył przewodniczący zespołu.

Pracownicy Zespołu, starają się już teraz zadbać o to, aby usunąć wszystkie możliwe bariery architektoniczne w miejscach, gdzie będą się odbywały wydarzenia centralne. - Zapewnimy też odpowiednią infrastrukturę, która umożliwi dojazd i bezpieczne uczestnictwo w wydarzeniach, zorganizowany też będzie specjalny transport – dodał ks. Jarosław Chlebda.

Organizatorzy zachęcają więc do wcześniejszej rejestracji, co sprawi, że szczegółowe informacje o potrzebach danej grupy pojawią się w systemie.

Z racji przypadającego 31 stycznia Światowego Dnia Trędowatych w audycji Kierunek Kraków, gościem była również: Anna Sułkowska psycholog i kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya. Jej zadaniem będzie przywiezienie na Światowe Dni Młodzieży grupy osób trędowatych z Indii.

-Trąd jest chorobą bakteryjną i zakaźną, jednak jak zapewnia Anna Sułkowska, do Krakowa nie przyjedzie mlodzież mogąca zagrażać zdrowiu innych. - Osoby zarażone odczuwają dwa największe skutki tej choroby. Pierwsze to widoczne rany i okaleczenia, które pozostają na całe życie, jednak te bardziej odległe to wykluczenie społeczne. Ośrodek, który wspieramy leczy ludzi zarażonych, ale prowadzi także szkołę dla dzieci z rodzin dotkniętych przez trąd, ponieważ w skutek wykluczenia nie mogłyby one chodzić do szkół publicznych. Ta właśnie młodzież przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży.

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Agnieszka Kozłowska Łysko.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadziła: Agnieszka Kozłowska Łysko

Data emisji: 31.01.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa

Zobacz więcej na temat: Światowe Dni Młodzieży
Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Policjanci zostaną wyposażeni w nowoczesny sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 10:55
Jak podkreślił komendant główny policji insp. Zbigniew Maj, to nie tylko kwestia logistyki, ale też zagrożeń kryminalnych i terrorystycznych.
rozwiń zwiń