Historia

Tresowane bakterie ratują zabytki!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 08:00
Włoski mikrobiolog potrafi przygotować mikroorganizmy do odnawiania fresków.
Audio

Wytresowane bakterie pomagają konserwatorom zabytków. To nie science fiction, lecz fakt, o której watykańskiemu dziennikowi „L'Osservatore Romano”Giancarlo opowiada włoski mikrobiolog Ranalli.

- Nie wszystkie bakterie są takie same. Niektóre wywołują poważne choroby, ale są też takie, które pomagają człowiekowi - zauważa watykański dziennik, przedstawiając włoskiego mikrobiologa jako ich „tresera”. Profesor Ranalli ustalił, że do usuwania substancji używanych kiedyś przy odklejaniu fresków od ścian doskonale nadają się mikroorganizmy z gatunku Pseudomonas.

Przygotowanie do akcji polega na karmieniu ich wodą z domieszką substancji, którą mają usunąć. Po odebraniu tego pożywienia na 12 godzin bakterie stają się tak głodne, że dosłownie "rzucają się" na freski. Robią to w sposób niezwykle dokładny, nie szkodząc w najmniejszym stopniu samemu malowidłu.

Obecnie bakterie „pracują” w kościele Świętych Młodzianków w Walencji oraz w krużgankach Camposanto w Pizie. W najbliższym czasie wypróbowane zostaną także na Łotwie i w Grecji.

Zobacz więcej na temat: archeologia Grecja Łotwa
Czytaj także

Nieznane miasto Majów ma już swoją mapę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 00:10
Archeolodzy badają pozostałości ukrytego w dżungli miasta Holtun. Wybudowali je Majowie, a znajduje sie w dzisiiejszej Gwatemali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Faraon w częściach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 13:42
Fragment posągu egipskiego władcy Amenhotepa III odkryto w Luksorze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcieli przemycić Kaligulę

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 07:00
Odnaleziono i ocalono przed wywozem bezcenną statuę rzymskiego cesarza.
rozwiń zwiń