Historia

Prezes IPN: Kiszczak ponosi odpowiedzialność za cierpienie tysięcy represjonowanych i ich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 20:46
- Kiszczak ponosi odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie aparatu represji z lat 80. - podkreśla w oświadczeniu prezes IPN dr Łukasz Kamiński. Generał Kiszczak zmarł 5 listopada w wieku 90-ciu lat.
Audio
  • Zmarł Czesław Kiszczak - Jedna z czołowych postaci Okrągłego Stołu, a jednocześnie współodpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego. Materiał Kamila Szwarbuły/IAR
Gen. Czesław Kiszczak
Gen. Czesław KiszczakFoto: PAP/Tadeusz Zagoździński

Prezes IPN podkreślił, że Kiszczak był nie tylko twórcą stanu wojennego i najbliższym współpracownikiem Wojciecha Jaruzelskiego, ale swoją służbę komunistycznemu totalitaryzmowi rozpoczął już w 1945 r. w "kierowanej bezpośrednio przez sowieckich oficerów okrutnej Informacji Wojskowej".

Czytaj więcej
kiszczak 1200mid-15b05129.jpg
Górnicy o generale Kiszczaku: stanie teraz przed innym sądem

Zajmował się zarówno rozpracowywaniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, jak i prowadzeniem śledztw przeciwko osobom podejrzanym o takie "przestępstwa" jak próba ucieczki do wolnego świata. Wierna służba systemowi komunistycznemu zaprowadziła go na szczyty hierarchii państwowej - pełnił funkcje szefa wywiadu wojskowego i Wojskowej Służby Wewnętrznej, wreszcie ministra spraw wewnętrznych - przypomniał Kamiński.

Kiszczak ponosi odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie aparatu represji z lat 80. - za śmierć górników z "Wujka", zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka, za dziesiątki innych ofiar, za cierpienie tysięcy represjonowanych i ich rodzin. I to właśnie o nich powinniśmy przede wszystkim dziś pamiętać - napisał prezes IPN.

Wiceprezes IPN Paweł Ukielski uważa, że Kiszczak był postacią jednoznacznie negatywną. Ukielski przypomina, że w wolnej Polsce byłego szefa MSW udało się skazać tylko w jednej sprawie - za członkostwo w związku przestępczym o charakterze zbrojnym podczas stanu wojennego. - Niestety, nie udało się doprowadzić do skazania za inne czyny, jak chociażby za masakrę w kopalni Wujek - dodał Paweł Ukielski.

TVN24/x-news

Rozmówca IAR podkreślił, że Czesław Kiszczak był jednym z najbardziej prominentnych działaczy, który całą swoją karierę realizował w czasach PRL. Od 1945 roku, kiedy pracował w Informacji Wojskowej, która sowietyzowała polską armię, przez udział w stłumieniu "praskiej wiosny" w 1968, aż po niechlubną rolę w organizacji stanu wojennego.

Od 1981 do 1990 roku Czesław Kiszczak był ministrem spraw wewnętrznych. Po rozmowach Okrągłego Stołu i wyborach kontraktowych w 1989 roku Kiszczak został premierem, lecz nie sformował rządu. W pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego został wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych. W 1990 roku wycofał się z życia publicznego.

Stan wojenny" - serwis specjalny >>>

PAP/IAR/iz

Czytaj także

MON: pogrzeb gen. Kiszczaka bez honorów państwowych

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 10:32
Pogrzeb Czesława Kiszczaka odbędzie się bez asysty honorowej. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało IAR, że nie zamierza też przydzielić zmarłemu generałowi miejsca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Chodzi o tereny, które są pod jurysdykcją ministerstwa.
rozwiń zwiń