Section01 - menu
Section02 - główka
Section03 - patronat
Najnowsze wydarzenia zobacz więcej
Section04
Analizy zobacz więcej
Jak wyglądają potencjały rosyjskiej i ukraińskiej armii? [WIDEO] Jak wyglądają potencjały rosyjskiej i ukraińskiej armii? [WIDEO] Końca konfliktu na wschodzie Ukrainy nie widać, utrzymuje się tam krucha równowaga, choć możliwości wojskowe Rosjan i Ukraińców są nieporównywalne - mówi Juliusz Sabak z Defence24.pl.
Section06
Reakcje: Polska zobacz więcej
Zdjęcia
Reakcje: świat zobacz więcej
Section07
Tatarzy Krymscy przetrwają, czekają na krach putinowskiej Rosji "Tatarzy Krymscy przetrwają, czekają na krach putinowskiej Rosji" Na Krymie służby rosyjskie porywają Tatarów, zamykają ich w więzieniach, teraz zlikwidowano ich samorząd. Tatarzy jednak wierzą, że Rosja w obecnym kształcie upadnie, a sprawiedliwość kiedyś zatriumfuje. To kwestia czasu – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Nedim Useinow, działacz krymskotatarski. Tatarzy proszą, by Zachód utrzymał presję na Moskwę i obserwował sytuację na Krymie.
Kim są Ukraińcy po Majdanie, jak zmienia się społeczeństwo po rosyjskiej agresji? Chcą wstąpić do UE, najbardziej lubią Polaków Kim są Ukraińcy po Majdanie, jak zmienia się społeczeństwo po rosyjskiej agresji? Chcą wstąpić do UE, najbardziej lubią Polaków Ukraińcy są w trakcie wojny z Rosją, zdeterminowani na drodze do Unii Europejskiej, już wiele miesięcy walczą z dużym kryzysem gospodarczym. Pozbyli się iluzji co do neutralności Moskwy i chcą być członkiem NATO, zaczęli też bardziej identyfikować się ze swoim państwem. W jaką stronę ewoluuje ukraiński naród, społeczeństwo – o tym dyskutowali ukraińscy badacze w Warszawie.
Kozak System: jeszcze trochę wysiłku i Ukraina zwycięży [NASZ WYWIAD] Kozak System: jeszcze trochę wysiłku i Ukraina zwycięży [NASZ WYWIAD] W ich repertuarze jest jeden z hymnów Majdanu, ”Brat za brata”, pieśń o okupowanym Krymie, ale i energetyczne piosenki, o miłości i woli życia. Grają i śpiewają z polskimi artystami, takimi jak Maryla Rodowicz, Maleo Reggae Rockers, Enej czy Red Lips. O swojej muzyce i o Ukrainie zespół opowiedział portalowi PolskieRadio.pl.
Opozycja białoruska w Sejmie. Dyktatura na Białorusi to zagrożenie dla Polski Opozycja białoruska w Sejmie. ”Dyktatura na Białorusi to zagrożenie dla Polski” Opozycja białoruska odwiedziła Sejm w Warszawie. Przestrzegała przed uznaniem przez Zachód autorytarnych rządów Aleksandra Łukaszenki. Apelowała o wsparcie młodzieży, społeczeństwa obywatelskiego.
Uładzimir Niaklajeu: Białoruś kiedyś przełamie strach i wybije się na wolność [WIDEO] Uładzimir Niaklajeu: Białoruś kiedyś przełamie strach i wybije się na wolność [WIDEO] Na Białorusi nie ma wolności. Ludzie siedzą w kuchniach i ze strachu mówią szeptem - mówił Uładzimir Niaklajeu w Warszawie podczas prezentacji swojej powieści. Prezes PEN Clubu Adam Pomorski podkreślił, że wojnę hybrydową prowadzi się najpierw przeciw swojemu narodowi – a potem przeciw zewnętrznym wrogom.
Aleś Mara: propaganda Rosji zmienia Białorusinów w zombie [WIDEO] Aleś Mara: propaganda Rosji zmienia Białorusinów w zombie [WIDEO] Białorusini czują zagrożenie ze strony imperium. Wojna na Ukrainie, faszyzacja narodu rosyjskiego, śmierć Borysa Niemcowa pod murami Kremla – to sprawia, że my Białorusini jesteśmy bardzo zaniepokojeni – o tym mówił Alaksiej Maraczkin (ps. Aleś Mara), legendarny malarz-opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Andrij Portnow: Putin dąży do podziału z czasów zimnej wojny Andrij Portnow: Putin dąży do podziału z czasów zimnej wojny Zagrożona jest nie tylko Ukraina - ale i Europa. Tymczasem proponujemy ciągle rozwiązania, które są ”na wczoraj”. Gdyby misję pokojową wysłano rok temu, może zapobiegłaby konfliktowi w Donbasie – mówi historyk Andrij Portnow w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Ukraiński żołnierz Ajdaru: walczymy o Europę z kałasznikowem - przeciw czołgom [WIDEO] Ukraiński żołnierz Ajdaru: walczymy o Europę z kałasznikowem - przeciw czołgom [WIDEO] Ukraina sama nie wygra wojny z Rosją. A przecież bronimy nie tylko Ukrainy, ale i Europy. Konieczne jest wsparcie, bo walczymy z karabinami przeciw artylerii - o tym mówił Wołodymyr Prawosudow ”Szturm” z batalionu Ajdar w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Były doradca Putina: Moskwa rewiduje ład stworzony po II wojnie światowej [wywiad] Były doradca Putina: Moskwa rewiduje ład stworzony po II wojnie światowej [wywiad] - Putin złożył Obamie ofertę podziału Europy - tak jak Hitler Stalinowi i Chamberlainowi - mówi portalowi PolskieRadio.pl Andriej Iłłarionow, były doradca prezydenta Rosji.
Saryusz-Wolski: Zachód powinien wysłać Ukrainie dużo broni i zaostrzyć sankcje wobec Rosji [wywiad] Saryusz-Wolski: Zachód powinien wysłać Ukrainie dużo broni i zaostrzyć sankcje wobec Rosji [wywiad] - Zaopatrzenie Krymu wymaga drogi tranzytowej. W stanie wojny jedyny scenariusz, to wycofanie się Rosji z półwyspu albo militarne zajęcie przez nią korytarza Donbas - Krym - mówi dla PolskieRadio.pl europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Pisarz Wiktar Marcinowicz: chcemy odzyskać utracony język białoruski Pisarz Wiktar Marcinowicz: chcemy odzyskać utracony język białoruski Białorusi nie ma i nikt o niej nie pamięta - na jej obszarze jest sojusznicze państwo Rosji i Chin. To fabuła książki Wiktora Marcinowicza, której prezentację przerwały służby białoruskie w Grodnie.
Były doradca Putina: władze w Kijowie nic nie robią Były doradca Putina: władze w Kijowie nic nie robią - Putin ma plan zniszczenia Ukrainy, a jej władze mu pomagają, nie robiąc nic dla reformy gospodarki i społeczeństwa. Jakie sankcje wprowadziła Ukraina wobec Rosji? Żadne - mówi portalowi PolskieRadio.pl były doradca prezydenta Rosji Andriej Iłłarionow.
Jelena Wasiliewa: Putin szykuje nową krwawą wyprawę, zginą setki ludzi Jelena Wasiliewa: Putin szykuje nową krwawą wyprawę, zginą setki ludzi - Rosja rozpocznie wkrótce masową inwazję na terytorium obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego, odeskiego, na Mariupol – oświadczyła Jelena Wasiliewa, twórczyni grupy "Gruz 200 z Ukrainy do Rosji" w rozmowie z portalem Polskie Radio.pl. Jej zdaniem Władimir Putin nie liczy się z liczbą ofiar. - Celem Putina jest cała Europa. Czas się przebudzić – podkreśliła.
Członkini rady ds. praw człowieka przy Putinie: Rosja zmierza w stronę totalitaryzmu Członkini rady ds. praw człowieka przy Putinie: Rosja zmierza w stronę totalitaryzmu Zachód powinien aktywniej pomagać demokratycznej części społeczeństwa w Rosji– powiedziała portalowi PolskieRadio.pl Natalia Jewdokimowa.
Andrij Portnow: Przemoc jest najważniejsza - to przesłanie Putina do świata Andrij Portnow: "Przemoc jest najważniejsza" - to przesłanie Putina do świata Władimir Putin rujnuje strukturę bezpieczeństwa w Europie przez swoje postulaty obrony rosyjskojęzycznych, nierespektowanie umów międzynarodowych, łamanie zasady suwerenności i integralności terytorialnej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ukraiński historyk i publicysta Andrij Portnow.
Władze Białorusi i Rosji chcą zmusić ludzi do milczenia ”Władze Białorusi i Rosji chcą zmusić ludzi do milczenia” System jest podobny w Rosji, na Białorusi – chodzi o to, by zamknąć ludziom usta i potem pokazywać ich milczenie na Zachodzie jako dowód zgody z polityką władz. A osiągnąć to można tylko poprzez represje. Dlatego tak bardzo nęka się nas wszystkich, którzy otwarcie wyrażamy nasz sprzeciw – mówi portalowi PolskieRadio.pl Jurij Rubcow, białoruski działacz opozycyjny. Podkreśla, że Białorusinom można pomóc poprzez rozpowszechnianie informacji o represjach.
Nie ma zachodniej i wschodniej Ukrainy, jest część okupowana i wolna "Nie ma zachodniej i wschodniej Ukrainy, jest część okupowana i wolna" - Zachód powinien pomagać, kontrolować, robić wszystko co możliwe, by nie było wojny na Ukrainie - mówi Witalij Portnikow, ukraiński dziennikarz.
Andrij Portnow: Ukraina nie poradzi sobie sama, potrzebny jest plan Marshalla Andrij Portnow: Ukraina nie poradzi sobie sama, potrzebny jest ”plan Marshalla” Celem Władimira Putina jest kontrola polityczna i gospodarcza nad całą Ukrainą. Kreml zapewne liczy na to, że Kijów nie poradzi sobie z wyzwaniem ekonomicznym – mówi ukraiński historyk Andrij Portnow w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Dodaje, że pomoc polityczna i finansowa Zachodu jest nieodzowna.
Donbasowi grozi katastrofa humanitarna. To kilka milionów ludzi, potrzebna finansowa pomoc (wideo) Donbasowi grozi katastrofa humanitarna. ”To kilka milionów ludzi, potrzebna finansowa pomoc” (wideo) Kilka milionów ludzi, odciętych od wody i prądu w Donbasie, pilnie potrzebuje wsparcia – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Natalia Humieniuk, dziennikarka niezależnej telewizji Hromadske. Przypomina, że państwo ukraińskie nie ma dostępu do objętych walkami terenów.
Niedługo wybory. Partie skrajnie prawicowe zapewne nie wejdą do parlamentu (wideo) Niedługo wybory. "Partie skrajnie prawicowe zapewne nie wejdą do parlamentu" (wideo) Moje obawy budzi populizm - to jednak nie tylko problem Ukrainy. Z drugiej strony, szans na elekcję nie mają formacje o radykalnym nastawieniu - mówi portalowi PolskieRadio.pl Natalia Humieniuk, dziennikarka Hromadske TV.
Znów zatrzymanie w Saligorsku. Iwan Szyła trafił za kraty, ledwie przyjechał na Białoruś (wideo) Znów zatrzymanie w Saligorsku. Iwan Szyła trafił za kraty, ledwie przyjechał na Białoruś (wideo) W Saligorsku na dwa dni w areszcie zamknięto działacza Młodego Frontu, Iwana Szyłę.
Krzysztof Renik o genezie konfliktu Rosja - Ukraina Krzysztof Renik o genezie konfliktu Rosja - Ukraina
Zbliżenie Ukrainy do UE nie jest priorytetem dla wszystkich członków Unii Europejskiej