Raport Białoruś

Łukaszenka wrócił z Chin. "Białoruś cieszy się dziś z każdej pomocy"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 15:36
Podczas wizyty Aleksandra Łukaszenki podpisano umowy na 1,5 mld dolarów. Prasa niezależna pisze o dużej nierównowadze obrotu handlowego z Chinami, z 3 mld dolarów aż 2,4 mld dolarów to import na Białoruś.
Aleksander Łukaszenka i prezydent Chin Xi Jinping
Aleksander Łukaszenka i prezydent Chin Xi Jinping Foto: PAP/EPA/Andy Wong

Zakończoną w środę wizytę Aleksandra Łukaszenki w Chinach, podczas której podpisano ponad 30 umów na sumę 1,5 mld dol., prasa państwowa oceniła pozytywnie, a niezależne media wskazują na ujemny dla Białorusi bilans handlowy.

- Dialog białorusko-chiński w coraz większym stopniu wypełnia się konkretną treścią - podkreśla dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia", a "Respublika" zwraca uwagę, że "o ile dotacje od wschodniej sąsiadki (Rosji) zasilają naszą gospodarkę głównie poprzez preferencyjne warunki dostaw nośników energii, to Chiny chętnie wspierają nasz kraj rzeczywistymi pieniędzmi".

Technologie kosmiczne i informatyczne...

Wśród podpisanych dokumentów są umowy o współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych i obronnych, umowy o dostarczeniu Białorusi elektrowozów towarowych, a Chinom maszyn rolniczych, jak również porozumienia o przyznaniu preferencyjnego kredytu na budowę linii energetycznych do pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej powstającej w Ostrowcu (biał. Astrawiec) ok. 250 km na północny wschód od Grodna przy granicy z Litwą i na elektryfikację odcinka linii kolejowej.

Według agencji Xinhua, oba kraje uzgodniły zawarcie "wielostronnego partnerstwa strategicznego". "Strony są gotowe pogłębiać współpracę w sferze informatyzacji oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także rozpatrywane są możliwości wsparcia finansowego, w tym preferencyjnego kredytowania realizacji projektów" - napisano we wspólnej deklaracji Łukaszenki i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga.

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej ocenił, że wizyta ma historyczne znaczenie z wielu powodów. - Chiny są dziś szybko rozwijającym się krajem, kosmicznym mocarstwem oraz jednym ze stabilizujących biegunów wpływów. W perspektywie będzie to wiodące mocarstwo światowe z technologicznego, wojskowego i politycznego punktu widzenia - podkreślił.

Import chiński na Białoruś

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej niezależny tygodnik "Nasza Niwa", Chiny są dla Białorusi jednym z najważniejszych partnerów handlowych. W ubiegłym roku dwustronne obroty handlowe wyniosły ok. 3 mld dol. Jednakże większość tej sumy (2,4 mld) przypada na import towarów chińskich na Białoruś.

Niezależny ekonomista Siarhiej Czały zauważył, że także wśród zawartych obecnie porozumień dominują te dotyczące importu chińskich towarów. - Ujemne saldo w handlu z Chinami jest nieprzezwyciężonym problemem strukturalnym. Im większy jest obrót handlowy, tym większe saldo ujemne. W gruncie rzeczy Chińczycy kredytują nas w celu zwiększenia własnego eksportu - oznajmił w "Naszej Niwie".

Także rządowa "Respublika" przyznaje, że inwestując środki w gospodarkę Białorusi Chiny pośrednio stymulują eksport własnych towarów do tego kraju. "Nie ma jednak co ukrywać: nasze państwo cieszy się dziś z każdej pomocy. Tym bardziej że Chiny są ważnym sojusznikiem gospodarczym, zajmującym ważne miejsce na politycznej mapie świata" - pisze dziennik.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”KGB podszyło się pod Anonymous” Atak na białoruski portal

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 13:06
Nieznani sprawcy zaatakowali rano niezależny portal Biełoruskiej Partyzan - zamieścili na nim rzekome oświadczenie grupy Anonymous, z groźbami wobec innych białoruskich portali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znów atak hakerski na niezależny portal białoruski

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 19:00
Na stronie organizacji praw człowieka "Wiasna” podmieniono informację na głównej stronie. To kolejny tego typu atak w ostatnich dniach. Dziennikarze podejrzewają białoruskie KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OBWE: Białoruś musi natychmiast skończyć z praktyką zatrzymywania dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 21:00
Białoruska ustawa o mediach powinna zostać zreformowana, a zatrzymania dziennikarzy na Białorusi powinny natychmiast ustać – mówiła w Mińsku przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.
rozwiń zwiń