Naprawa uszkodzonego sprzętu. Czy to się jeszcze opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 12:29
Naprawa sprzętu, zdaniem wielu, jest nie tylko czasochłonna, ale wręcz nieopłacalna. Prowadzi to do zwiększonych wydatków - na nowe przedmioty - coraz większej liczby tzw. elektrośmieci. W tej sprawie postanowiła interweniować nawet Unia Europejska. 
Czy naprawa uszkodzonych sprzętów się opłaca?
Czy naprawa uszkodzonych sprzętów się opłaca?Foto: MAXSHOT.PL/Shutterstock
  • Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na fakt, że firmy produkujące sprzęt skupiają się nie na jego jakości, ale na ilości egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży. 
  • Trwałość sprzętu pozostawia wiele do życzenia, a my sami często naprawę uznajemy za zbyt czasochłonną i nieopłacalną.

Czy naprawa sprzętu się opłaca?

Marcel Jankowski przypomina, że wysokie koszty serwisu mogą wynikać z nieuczciwości technika przeprowadzającego naprawę. Nie oznacza to jednak, że naprawę sprzętu należy przeprowadzać za wszelką cenę. - Jeżeli naprawa według mnie będzie za droga lub nawet jeśli mieści się w budżecie, ale przedłuży życie sprzętu o kilka miesięcy, to otwarcie o tym mówię - zdradza w "Sygnałach dnia". 


Posłuchaj
03:21 Jedynka 2024_04_30-08-42-15.mp3 Naprawa uszkodzonego sprzętu. Czy to się jeszcze opłaca? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Unijne Europejska szykuje nowe przepisy 

Aby uniknąć zbyt szybkiej wymiany starych sprzętów na nowe, Unia Europejska zaproponowała przepisy ułatwiające dostęp do naprawy. - Proponuje się w nich, że po upływie okresu gwarancji producent musi naprawić produkt za rozsądną cenę w rozsądnym terminie. Konsumenci powinni mieć dostęp do części zamiennych oraz do informacji o naprawie - tłumaczy Dorota Kolińska z Wydziału Prasowego Parlamentu Europejskiego. 

Przepisy te proponują również zachęty w formie bonów na naprawę lub funduszy naprawczych. - Platformy internetowe mają pomagać konsumentom w znalezieniu usług lub miejsc, gdzie można naprawić sprzęt, ale także sklepów, które będą sprzedawały towary odnowione - zauważa rozmówczyni Jedynki. Regulacje mają przyczynić się m.in. do zmniejszenia ilości odpadów i wydłużenia cyklu życia przedmiotów. 

Czy europejskie prawo ma rację bytu?

Zdaniem Radosława Maja z "Applia Polska" Związku Pracodawców AGD trudno dziś mówić o zmniejszeniu ceny serwisu. - Musimy spojrzeć na to, z czego składa się koszt naprawy urządzeń. Ważnym elementem jest siła robocza, czyli wiedza, umiejętności. Technik, w którego dużo się inwestuje. Płacimy w dużej części za to, że ktoś fizycznie przyjeżdża do domu. To pewne koszty, których nie da się zmniejszyć przepisami - wskazuje. 

---

Europejskie prawo do naprawy jest już zatwierdzone przez europarlament. Dyrektywa będzie wymagała wdrożenia w państwach członkowskich. Nastąpi to w ciągu dwóch lat po oficjalnej publikacji dokumentu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. 

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 30.04.2024

Godzina emisji: 8.42

mg/wmkor