Potrafił pokazać rytm i rym na zdjęciu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 16:40
Jego prace nie bez powodu stały się ikonami XX-wiecznej fotografii. Zobaczcie fotografie Aleksandra Rodczenki - rosyjskiego artysty spod znaku konstruktywizmu.
Audio
  • Posłuchaj więcej na temat niezwykłego fotografa
Fragm. plakatu wystawy Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii w krakowskim Muzeum Narodowym
Fragm. plakatu wystawy "Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii" w krakowskim Muzeum NarodowymFoto: mat. prasowe

Prace artysty pokazało Krakowskie Muzeum Narodowe. - Rewolucja w fotografii. Rzecz prosta i banalna niemalże, ponieważ Rodczenko w pewnym momencie zaczął tworzyć kolaże. Najpierw używał różnych gotowych materiałów typu ilustracje, natomiast w pewnym momencie postanowił wykorzystać fotografie i w związku z tym kupił sobie aparat fotograficzny – mówiła Katarzyna Bik z krakowskiego Muzeum.

– Zaczął robić zdjęcia. Fotografował swoje najbliższe środowisko, czyli matkę, partnerkę, która w czasie wojny została jego żoną, a z którą miał córkę, i która w tym momencie też jest bohaterką, tak jak i cała rodzina. Wiele z tych zdjęć przetrwało i my je pokazujemy na tej wystawie – opowiadała o ekspozycji.

- Te fotografie stały się dość szybko ikonami - z premedytacją użyłam tego słowa - fotografii XX wieku. Stało się tak z kilku powodów. Oczywiście mam na myśli formę. Jest to absolutnie nowatorskie podejście do fotografii. Rodczenko uwielbiał fotografować z żabiej perspektywy czy z lotu ptaka w taki sposób, że rzeczywistość podlegała skrótom. Uwielbiał wydobywać rytm i rym z rzeczywistości i przekładać to na obraz. W jakimś sensie te fotografie są odbiciem abstrakcji w sztuce – tłumaczy Bik.

Rewolucjonista w muzeum

W ramach wystawy "Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii" w krakowskim Muzeum Narodowym można oglądać pokaz "Tak i nie", gdzie wystawiono prace inspirowane dziełem rosyjskiego konstruktywisty. Wystawa towarzysząca składa się z dwóch części: "Wczoraj" i "Dziś".
Pierwsza poświęcona jest polskiej awangardzie, prezentowane są prace Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Janusza Marii Brzeskiego oraz Kazimierza Podsadeckiego. Druga dotyczy współczesnych polskich twórców, którzy dzisiaj inspirują się twórczością Rodczenki.
Bogusław Bachorczyk, jeden z twórców biorących udział w pokazie i wykładowca krakowskiej ASP, poprosił swoich studentów o wykonanie prac na temat twórczości rosyjskiego artysty. W ten sposób powstała kolejna wystawa: "Wszyscy robią collage. Najlepiej w procesie" w Bunkrze Sztuki w Krakowie.
Czym była rewolucja fotograficzna Rodczenki? Jaki ma wpływ na współczesnych artystów? Czy dzieło rosyjskiego konstruktywisty może być dzisiaj źródłem inspiracji? Posłuchaj więcej - m.in. o tym opowiadają goście audycji.
Audycję poprowadził Dawid Dziedziczak.

sm

Zobacz więcej na temat: fotografia Kraków Rosja
Czytaj także

Miesiąc Fotografii: może być lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 16:38
Efekty pstrykania migawką przez Aleksandra Rodczenko, Damiena Hirsta, Nobuyoshi Araki i Segieja Bratkowa oglądać można w Krakowie. Miesiąc Fotografii to nie tylko wystawy, lecz także szansa, by poeksperymentować...
rozwiń zwiń