Kolejne "Lutosfery"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 12:56
Zapraszamy na koncerty w ramach "Lutosfer", serii muzycznych i interdyscyplinarnych wydarzeń dedykowanych osobie i twórczości Witolda Lutosławskiego, światowego klasyka dwudziestowiecznej muzyki awangardowej.
Witold Lutosławski podczas próby w roku 1967
Witold Lutosławski podczas próby w roku 1967Foto: z archiwum NOSPR

"Lutosfery" to projekt inicjowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz fundację f.o.r.t.e. w ramach Roku Lutosławskiego obchodzonego pod auspicjami UNESCO w 100. rocznicę urodzin Kompozytora.
Repertuar "Lutosfer" stanowią przede wszystkim dzieła Witolda Lutosławskiego, ale ułożone w pewnych kontekstach (twórczość oparta na wątkach ludowych, muzyka popularna i użytkowa, współczesne techniki kompozytorskie). W programach znajdują się również utwory Krzysztofa Pendereckiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego. We wszystkich programach znajdują się muzyka polska od Adama Jarzębskiego, przez Karola Szymanowskiego i Grażynę Bacewicz, aż po utwory Pawła Mykietyna, Arkadiusza Nowaka, Cezarego Duchnowskiego i Wojciecha Ziemowita Zycha.

Jednym z partnerów medialnych projektu "Lutosfery" jest Program 2 Polskiego Radia.

PROGRAM

13 listopada 2013 (środa) Zamek Ujazdowski, godz. 20.00
Koncert "KWARTETOWO"
(bilety – 15 zł)

Tego zespołu nie mogło zabraknąć w szerokim LUTOSFERYcznym spektrum. W najbliższą środę w Zamku Ujazdowskim wystąpi jeden z ciekawszych polskich zespołów kameralnych – poczwórna mieszanka wrażliwości, inspiracji i talentów: Lutosławski Quartet. Młodzi muzycy pracujący razem od 2007 roku i wykształceni na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym są otwarci na różne kierunki i inspiracje muzyczne. Często wykonują także kompozycje jednego z członków kwartetu – Marcina Markowicza. Ale w ramach LUTOSFER zaprezentują sztandarowe dzieła współczesnej kameralistyki - kwartety smyczkowe Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. W programie znajdzie się także kwartet Pawła Mykietyna.
wykonawcy: Lutosławski Quartet (Jakub Jakowicz – I skrzypce, Marcin Markowicz – II skrzypce, Artur Rozmysłowski – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela)

w programie: W. Lutosławski, P. Mykietyn, K. Penderecki
15 listopada 2013 (piątek) Sala Laboratorium, godz. 17.30
DIALOGI i INTERWENCJE
Spotkanie IV "STYPENDYŚCI"
(wstęp wolny)

"Odwiedzają mnie czasem moi młodsi koledzy – kompozytorzy, którzy właśnie pokończyli studia lub jeszcze studiują. Pokazują swoje partytury, słuchamy razem nagrań ich utworów. W rozmowach z nimi wyczuwam czasami, że potrzebują rady, odpowiedzi na nękające ich pytania". (W. Lutosławski)
Ciągle nie wiemy dokładnie ilu młodym ludziom pomógł Witold Lutosławski. Bowiem udzielał tej pomocy zgodnie z ewangelicznym przykazaniem: "niech nie wie lewica, co czyni prawica". Pomagał głównie kompozytorom, ale i wykonawcom. Wydaje się, że choć Lutosławski nie zajmował się działalnością pedagogiczną, potrzebował kontaktu z młodymi. Jak wyglądały relacje Lutosławskiego z młodymi muzykami, czego ich nauczył, a czego od nich oczekiwał? Rozmówcami kolejnego LUTOSFERYcznego spotkania będą:
Marek Moś – skrzypek i dyrygent, założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego, twórca i dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO. Jeden z najbardziej twórczych muzyków polskich zawdzięcza Lutosławskiemu sfinansowanie skomplikowanej operacji serca.
Tadeusz Wielecki – kompozytor i kontrabasista, od 1999 roku dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Dzięki stypendium Lutosławskiego odbył studia kompozytorskie u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim.
Paweł Mykietyn – kompozytor i klarnecista, o którym Andrzej Chłopecki napisał: "Tak szybko i widowiskowo rozwijającej się kariery kompozytorskiej w polskiej muzyce nie było przynajmniej od pojawienia się na jej scenie młodego Krzysztofa Pendereckiego". Ostatni kompozytor, któremu Lutosławski osobiście zaoferował stypendium twórcze.
Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a interwencję dźwiękową na kontrabasie wykona Tadeusz Wielecki.
Lech Dzierżanowski – pianista i menadżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (1984). Był laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W latach 1991-1994 organizował cykl koncertów „Arcydzieła Muzyki Kameralnej” dla fundacji Galeria na Prowincji w Lublinie. W latach 1996-2002 pracował w Filharmonii Narodowej, gdzie od 1997 r. pełnił obowiązki kierownika Działu Promocji. W latach 2003-2006 był dyrektorem biura Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami, m.in.: z Narodowym Instytutem im. Fryderyka Chopina, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Jest współautorem cyklu wydawnictw multimedialnych realizowanych przez wydawnictwo Noyamundi: Witold Lutosławski - twórcze życie, 50 lat Warszawskich Jesieni, Karol Szymanowski, Andrzej Panufnik, Roman Palester oraz dwa wydawnictwa poświęcone Fryderykowi Chopinowi: Chopin – Młode lata i Chopin – lata na emigracji. W 2008 roku został dyrektorem do spraw promocji Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, od 2009 do 2011 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego, a w okresie 2011 – 2013 zastępcy dyrektora do spraw artystycznych.
15 listopada 2013 (piątek) Sala Laboratorium, godz. 19.00
KONCERT „DUETOWO”
(bilety – 15 zł)

Oryginalny program duetu wiolonczelowo-akorodeonowego. Repertuar piątkowego koncertu w Zamku wypełni prawie w całości muzyka polska. Usłyszeć będzie można oczywiście muzykę Patrona Roku, a także utwory m.in.: Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Aleksandra Nowaka. Zabrzmi zarówno każdy z instrumentów solo, jak i w duecie, a także z towarzyszeniem elektroniki w realizacji jednego z kompozytorów (Cezary Duchnowski). Magdalena Bojanowicz – to młoda wiolonczelistka, laureatka kilku międzynarodowych konkursów: Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego (2011 - II nagroda i dwie nagrody specjalne) i konkursu Wiolonczelowego im. Pendereckiego w Krakowie (2008 - III nagroda); półfinalistka jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wiolonczelowych świata – im. Cassadó w Tokio (2009) oraz im. Sigalla w Viña del Mar w Chile (listopad 2011). Maciej Frąckiewicz to młody wirtuoz akordeonu, współpracujący z kompozytorami młodego pokolenia, również uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i zagranicą. Wspólnie muzycy tez zdobyli już laury m.in. na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, 2008 – II nagroda) oraz Nagrodę specjalną na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010).
wykonawcy: Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon, Cezary Duchnowski - elektronika

w programie m.in.: C. Duchnowski, J. Grudzień, A. Krzanowski, W. Lutosławski, A. Pärt
***

UWAGA: LUTOSFERY są dostępne także w streamingu on-line: www.csw.art.pl - zakładka "CSW TV" - pozycja "LIVE".

Czytaj także

Następca Witolda Lutosławskiego?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 09:00
- Od czasów "Pasji według św. Marka" Pawła Mykietyna na Festiwalu Wratislavia Cantans nie było równie ważnej premiery - komplementowała III Symfonię Wojciecha Ziemowita Zycha Ewa Szczecińska. Zapraszamy na retransmisję wrześniowego prawykonania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski i tereminy na pokładzie Challengera

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
- Przypadek dotyczy wszystkiego, co się dzieje na scenie, zarówno tematyki naszego spektaklu, jak też jego struktury - mówił w "Poranku Dwójki" Iga Gańczarczyk, reżyserka spektaklu muzycznego "Katastronauci, inspirowanego książką Jona McKenziego "Performuj albo...".
rozwiń zwiń