Niedziela pod specjalnym nadzorem. Dzień z Hrabalem w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 13:33
28 marca przypada setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy dwudziestego wieku – Bohumila Hrabala. Z tej okazji w niedzielę, 30 marca Dwójka zaprasza na dzień z twórczością czeskiego mistrza literackiego surrealizmu.
Ściana poświęcona Bohumilowi Hrabalowi w miejscu, gdzie stał jego dom (ul. Na Hrazi - czyli Na Grobli)
Ściana poświęcona Bohumilowi Hrabalowi w miejscu, gdzie stał jego dom (ul. Na Hrazi - czyli "Na Grobli")Foto: Wikipedia/domena publiczna

Musiał iść na kompromis, inaczej nigdy by nie zadebiutował. Przerabiał wiele ze swoich utworów i drukował je w odmiennych wersjach, czasami wręcz w wariacjach, w różnych obiegach - za granicą, w samizdacie oraz w obiegu oficjalnym, gdzie godził się na ingerencje cenzury.

Hrabal dał w swojej prozie - a także poezji - portret Europy Środkowej w XX w. - portret odmalowany niezwykłym, świeżym, niespotykanym wówczas językiem. Tymczasem w utworze "Prześwity" - którego narratorką uczynił Hrabal swoją żonę - charakteryzował swoje pisarstwo jako pełne zamętu i nieporządku, niedbałe nawet pod względem stylistycznym, gramatycznym, "niedorobione". To jednak chyba tylko autorska kokieteria. U Hrabala w niezwykły sposób funkcjonuje przecież czeski język "mówiony", który pisarz jako jeden z pierwszych wprowadził do literatury książką "Zbyt głośna samotność".

30 marca przez cały dzień na antenie będą pojawiać się przygotowane przez Dorotę Gacek fragmenty najbardziej znanych książek autora (ostatni fragment o godz. 21.22).

Gościem Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej w "Ćwiczeniach z myślenia" był Aleksander Kaczorowski, twórca biografii Hrabala zatytułowanej "Gra w życie" i tłumacz jego książek. W prowadzonej przez Witolda Malesę "Strefie literatury" swoje spotkania z autorem "Zbyt głośnej samotności" wspominali tłumacze: Andrzej Jagodziński, Leszek Engelking i Andrzej Czcibor-Piotrowski.

Natomiast o godz. 21.30 przedstawimy słuchowisko zrealizowane według jednej z powieści Hrabala. W wyreżyserowanych przez Wojciecha Markiewicza "Postrzyżynach" usłyszymy m.in. Mariana Opanię, Danutę Stenkę, Krzysztofa Kowalewskiego i Jerzego Bończaka.
Zapraszamy na niedzielę z Hrabalem!

mc/bch

Czytaj także

Piwo, klapsy i ścinanie włosów. Radiowe "Postrzyżyny" Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 23:20
W niedzielny wieczór zapraszamy na słuchowisko "Postrzyżyny" według opowiadania Bohumila Hrabala w adaptacji Hanny Bielawskiej-Adamik i reżyserii Wojciecha Markiewicza. W główną rolę Marii wcieliła się Danuta Stenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń