"Uniewinnienie" - na tropie tajemniczego łagru

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 09:02
W "Czytelni" omówiliśmy m.in. książkę Dmitrija Bykowa podejmującą temat zbrodni stalinowskich widzianych ze współczesnej perspektywy.
Audio
  • Rozmowa o książkach: "Gdy zniknęły gołębie" Sofi Oksanen oraz "Uniewinnienia" Dimitrija Bykowa (Czytelnia/Dwójka)
Uniewinnienie to próba zrozumienia irracjonalnej tęsknoty za radziecką przeszłością ubrana w formę literackiej prowokacji (na zdjęciu fragment okładki)
"Uniewinnienie" to próba zrozumienia irracjonalnej tęsknoty za radziecką przeszłością ubrana w formę literackiej prowokacji (na zdjęciu fragment okładki)Foto: materiały promocyjne

Związek Radziecki, koniec lat 40. ubiegłego wieku. Ofiary Wielkiej Czystki, skazańcy, którzy od lat uznawani są za zmarłych, znów pojawiają się w życiu swoich bliskich. Spotkania zawsze są przelotne, a dziwne zachowanie i przerażający wygląd byłych więźniów sprawiają, że świadkowie starają się jak najszybciej o nich zapomnieć.

To punkt wyjścia "Uniewinnienia" Dimitrija Bykowa.

Po latach, gdy Związek Radziecki upada, wnuk jednego z represjonowanych podejmuje własne śledztwo, starając się wyjaśnić tajemnicę zagadkowych powrotów. Trop prowadzi go do pilnie strzeżonego obozu, gdzie trafili najwytrwalsi "ulubieńcy" Wodza, którzy mimo tortur nigdy nie przyznali się do winy. Poszukiwanie ukrytego "drugiego dna Imperium" obraca się w odrealnioną wędrówkę po obłąkanych syberyjskich wioskach, w których rzeczywistość miesza się z koszmarem, a przeszłość – z teraźniejszością.

W audycji przyjrzeliśmy się też książce Sofi Oksanen "Gdy zniknęły gołębie".

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka

Data emisji: 8.05.2015

Godzina emisji: 17.30

materiały promocyjne/bch/jp

Czytaj także

Fryzjer Stalina

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:50
Pierwowzorem bohatera powieści Paula M. Levitta jest Karl Pauker, szef osobistej ochrony Stalina i przez jakiś czas jego fryzjer. Posłuchaj historii osobistego golibrody dyktatora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniane tragedie radzieckich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:30
- Spiridonowa i Kołłątaj wiedziały, że rewolucja poszła w złą stronę. Ale każda zareagowała inaczej - opowiadała autorka książki "Bolszewicy i apostołowie".
rozwiń zwiń