Puryści i inni. Językowa wojna polsko-polska

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 13:55
Jedni chcą językową "czystość" chronić za wszelką cenę, inni pozostawiają język jego własnemu żywiołowi. Czy ktoś ma rację?
Niektóre z postaw językowych są podejściami skrajnymi, a ich argumentacja opiera się bardziej na emocjach, niż na chłodnym rozumowaniu (zdj. ilustracyjne)
Niektóre z postaw językowych są podejściami skrajnymi, a ich argumentacja opiera się bardziej na emocjach, niż na chłodnym rozumowaniu (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/CC0 Public Domain

Puryzm, konserwatyzm, perfekcjonizm, logizowanie, liberalizm, indyferentyzm, leseferyzm... to tylko niektóre z postaw językowych, które przyjmują użytkownicy danej mowy. Problemy z tym związane poruszy w Dwójce językoznawczyni Agata Hącia.

Do telefonicznego udziału w audycji zapraszamy również naszych słuchaczy – czekamy na pytania i wątpliwości dotyczące zarówno bieżącego tematu, jak i spraw ogólnie związanych z kulturą języka (tel. 22 645 22 22).

***

Na audycję z cyklu "Nasz język współczesny" zapraszamy w piątek (19.02) w godz. 13.00-13.30. Program poprowadzi Małgorzata Tułowiecka.

mc/mm

Czytaj także

Alfons i bardotki w świecie dawców imion

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 13:56
W audycji "Nasz język współczesny" Andrzej Markowski i Radosław Pawelec opowiedzieli o eponimach, czyli wyrazach odimiennych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polszczyzna przyszłości. Można zresetować?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 15:40
Nowe językowe formy kształtują się dziś w znacznej mierze w przestrzeni internetu. To m.in. tu wykuwa się nowa polszczyzna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaimki - słowa, które "podszywają się" pod inne słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 13:55
W audycji "Nasz język współczesny" pytamy, czym są zaimki i jakie sprawiają nam kłopoty. Tajemnice zaimków odkrywa przed naszymi słuchaczami językoznawca prof. Andrzej Markowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek człowiekowi, czyli gramatyka dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 17:48
W kolejnym spotkaniu z cyklu "Nasz język współczesny" prof. Radosław Pawelec opowiadał o człowieku - gramatycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajniki wymowy: sześćset, szejset czy seśset?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 16:15
- Niektóre liczebniki sprawiają problemy nie tylko w odmianie, lecz także te związane z wymową - przyznaje językoznawca dr Jarosław Łachnik.
rozwiń zwiń