We wcześniejszych latach ukazała się korespondencja prowadzona pomiędzy Grydzewskim a Lechoniem, a potem pomiędzy Lechoniem a Wierzyńskimi.
To za każdym razem świetna okazja do przypomnienia losów artystów i intelektualistów polskich skupionych wokół londyńskich Wiadomości, których redaktorem był Mieczysław Grydzewski.
***
Przeszło dwa lata temu (styczeń 2020) prof. Beata Dorosz opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia o pracy nad publikacją. - Moje lektury to są przede wszystkim materiały archiwalne, niepublikowane, ponieważ przygotowuję do wydania gigantyczną korespondencję między Kazimierzem Wierzyńskim i Mieczysławem Grydzewskim - opowiadała. - Obcując z materiałami archiwalnymi, przede wszystkim podpieram się lekturami z epoki i właściwie na lektury najbardziej współczesne nie starcza mi czasu.
Grydzewskiego nazywano "liberalnym despotą". Z jednej strony były jego poglądy polityczne, z drugiej - tytaniczny wysiłek redakcyjny. - Opracowując te listy, mając świadomość, jak on pracował, z trudem mogę sobie wyobrazić, jak on mógł redagować tygodnik i jednocześnie prowadzić korespondencję chyba z całym światem - zaznaczyła prof. Dorosz.
- Jest takie powiedzenie Tymona Terleckiego, że ambicją Grydzewskiego było odpowiedzieć na list przed jego otrzymaniem - żartowała edytorka.
27:09 2022_10_28 21_31_36_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Korespondencja Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi (Strefa literatury/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Anna Lisiecka
Gość: prof. Beata Dorosz
Data emisji: 28.10.2022
Godzina emisji: 21.30
kor