Co czeka polską szkołę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 15:00
Komisja Europejska opublikowała na początku miesiąca raport "Horyzont 2014” edycja szkolna, w którym wymienia wyzwania stojące przed edukacją w Unii Europejskiej. W "Magazynie europejskim" sprawdziliśmy, jak przewidywania raportu przystają do realiów polskiej szkoły.
Audio
  • Co czeka polską szkołę (Magazyn europejski/Dwójka)
Cyfrowa szkoła
Cyfrowa szkołaFoto: Glow Images/East news

Raport dotyczy głownie digitalizacji szkół i przekonuje, że już za rok tablety będą standardem, a w roku 2019 w szkołach zagoszczą wirtualne i zdalne laboratoria. Autorzy piszą też o wyzwaniach stojących przed edukacją, wśród których znalazły się niskie kompetencje cyfrowe niektórych uczniów oraz potrzeba rozwijania myślenia bardziej kompleksowego i umiejętności komunikacyjnych. Czy raport ma się jakkolwiek do polskiej szkoły? Czy wyznacza standardy czy jedynie wróży? Spróbowaliśmy uzyskać odpowiedzi na te pytania.
A poza tym w audycji:
O nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzięki środkom unijnym zrewitalizowano także zabytkowy gmach projektu Alfonsa Graviera. W budynkach będą się uczyć studenci Wydziału Rzeźby, Wydziału Scenografii, Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Jak przebiega integracja dzieci imigrantów w krajach UE? Dobrym przykładem mogą być historie zamieszczone w książce „Nie nazywajcie mnie cudzoziemcem” Franceski Caferri. Jej premiera miała miejsce podczas festiwalu dziennikarstwa „Internazionale”, którego partnerem jest Komisja Europejska.
Walka z dżihadystami oraz rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na eurokomisarzy – to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie krajów UE. Doniesienia gazet czeskich i brytyjskich śledzili  Paweł Szukała i Grzegorz Drymer.
"Magazyn europejski" prowadził Bartosz Panek.

Zobacz więcej na temat: edukacja Unia Europejska
Czytaj także

Między Sokołowskiem a Florencją

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 18:50
Festiwal filmowy "Hommage a Kieślowski" w Sokołowsku, wrocławski projekt "Mosty", zmiany w Karkonoskim Parku Narodowym, a także Florencja i inne miasta przyjazne pieszym - o tym rozmawialiśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura nie jest w UE traktowana jako studnia bez dna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 21:50
Tak twierdzi Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem, to część gospodarki, która ma przyciągnąć inwestorów. O miejscu kultury w UE z Lidią Geringer de Oedenberg rozmawiał Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy dla najmłodszych i europejskie tabu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:30
W sobotnim "Magazynie Europejskim" przyjrzeliśmy się dwóm wydarzeniom filmowym oraz projektowi Taburopa, w którym naukowcy badają tematy tabu w Portugalii, Belgii, Niemczech i Polsce.
rozwiń zwiń