Kto nadzieją europejskiej literatury?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 19:00
W "Magazynie Europejskim" rozmawialiśmy m.in. o laureatach tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody Literackiej oraz o projekcie "Głos wykluczonych" przygotowywanym we Wrocławiu przez Michała Znanieckiego.
Audio
  • Kto nadzieją europejskiej literatury? (Magazyn Europejski/Dwójka)
Kto nadzieją europejskiej literatury?
Foto: glow images/East News

Każdy z 13 obiecujących pisarzy otrzyma 5 tys. euro. Oprócz tego nagrodą jest możliwość promowania swojej twórczości na arenie międzynarodowej, w tym na największych targach książki w Europie.
Wydawcy nagrodzonych autorów mogą też ubiegać się o dotacje unijne na przetłumaczenie książek na inne języki, co ułatwi im zdobycie nowych rynków. Tytuły wyróżnione tą nagrodą są z reguły tłumaczone na 3-4 języki. Laureaci odbiorą nagrody podczas uroczystości, która odbędzie się w listopadzie w Brukseli. Znamy też laureatów Europejskiej Nagrody Muzycznej.

***
Pod egidą Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Michał Znaniecki przygotowuje we Wrocławiu drugą część projektu z cyklu "Głos wykluczonych". Każdego roku reżyser pracuje z amatorami nad spektaklem muzycznym. W roku ubiegłym z seniorami i zawodowymi artystami (Jerzym Artyszem, Wojciechem Malajkatem) wystawił spektakl "Szukając Leara: Verdi", w tym roku będzie to "Piotruś i wilk" Prokofiewa z udziałem dzieci z domów dziecka. Do 2016 roku zostaną wystawione jeszcze dwa inne spektakle. O szczegółach z Michałem Znanieckim rozmawia Grzegorz Chojnowski.Prezentacja "Piotrusia i wilka" odbędzie się w grudniu w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.
***
Europejski Tydzień Kodowania to zainicjowany w zeszłym roku projekt młodych doradców ówczesnej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Powstał we współpracy z unijną agendą cyfrową pod patronatem Unii Europejskiej i ma na celu upowszechnienie zasad komputerowego kodowania. W ramach II tygodnia kodowania w Polsce odbyło się około 100 wydarzeń - prezentacji i warsztatów. O tym jakie znaczenie ma dzisiaj programowanie komputerowe i czy każdy może być programistą w rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem opowie Anna Mazgal, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.
O tym jakimi tematami dotyczącymi UE zajmowała się prasa o tym nasi korespondenci z Londynu, Lizbony i Berlina.

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Justyna Piernik.

bch

Zobacz więcej na temat: literatura Unia Europejska
Czytaj także

Kultura nie jest w UE traktowana jako studnia bez dna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 21:50
Tak twierdzi Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem, to część gospodarki, która ma przyciągnąć inwestorów. O miejscu kultury w UE z Lidią Geringer de Oedenberg rozmawiał Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy dla najmłodszych i europejskie tabu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:30
W sobotnim "Magazynie Europejskim" przyjrzeliśmy się dwóm wydarzeniom filmowym oraz projektowi Taburopa, w którym naukowcy badają tematy tabu w Portugalii, Belgii, Niemczech i Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co czeka polską szkołę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 15:00
Komisja Europejska opublikowała na początku miesiąca raport "Horyzont 2014” edycja szkolna, w którym wymienia wyzwania stojące przed edukacją w Unii Europejskiej. W "Magazynie europejskim" sprawdziliśmy, jak przewidywania raportu przystają do realiów polskiej szkoły.
rozwiń zwiń