Zajezdnia historii we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 14:00
W audycji rozmawialiśmy o wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia, które powstało w miejscu, gdzie rodziła się dolnośląska Solidarność.
Audio
  • Rozmowa o Centrum Historii Zajezdnia (Magazyn europejski/Dwójka)
Centrum Historii Zajezdnia z interaktywną wystawą, opowiadającą o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska, zostało otwarte 16 września 2016
Centrum Historii Zajezdnia z interaktywną wystawą, opowiadającą o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska, zostało otwarte 16 września 2016Foto: Juliusz Woźny/materiały Centrum Historii Zajezdnia

Centrum, które mieści się w budynku historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas Sierpnia '80 odbywały się strajki, jest jednym z projektów związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Centrum prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstało m.in. dzięki dotacji w wysokości 15 mln zł pochodzącej z tzw. funduszu norweskiego. O Centrum, które wkrótce ma stać się miejscem nowoczesnych wystaw, a także projektów edukacyjnych i kulturalnych opowiadał w rozmowie z Krzysztofem Jakubowskim Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Pozostałe tematy w audycji:

- Rozmowa z Karoliną Czerwińską z Polskiego Forum Migracyjnego o poradniku "Jak pisać i mówić o uchodźcach", raporcie "Uchodźcy, witajcie (stąd)" (wsparcie z funduszy EEA GRANTS, czyli Norweskiego Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego na rozwój edukacji), a także o poradnikach "Jesteśmy rodzicami w Polsce" (publikacja powstała w ramach projektu "Jestem mamą w Polsce – II edycja", współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz z budżetu państwa) i "Jestem nianią w Polsce". Karolina Czerwińska wspomniała również o warsztatach w ramach Europejskiego Dnia Języków.

W Stroniu Śląskim specjaliści i twórcy z całej Europy debatowali o sytuacji literatury. Europejskie Forum Literackie, o którym mowa, to impreza towarzysząca festiwalowi "Stacja Literatura", współfinansowanemu z projektu Unii Europejskiej "Kreatywna Europa". Uczestnicy spotkania rozmawiali o sytuacji młodych autorów na rynku europejskim oraz o tym, jak wyszukiwać literackie talenty, i jak zostaje się autorem o międzynarodowej renomie. Z  Antoniną Lloyd-Jones i Davidem Lopez-Delamo rozmawiał Kamil Radomski.

Tradycyjnie w audycji przedstawiliśmy również przegląd wybranej prasy europejskiej.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 24.09.2016

Godzina emisji: 15.00

mz/bch

Czytaj także

Sierpień '80 we Wrocławiu. "Nikt nie był wrogiem"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 10:30
Tomasz Surowiec zatrzymał tramwaje i autobusy, Adam Skowroński działał w opozycji, więc poparcie protestu było dla niego oczywiste.
rozwiń zwiń