Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 15:31
Walczący o konkursowe trofea młodzi artyści z czterech stron świata, a w gronie jury giganci światowego jazzu – 16 lipca rozpoczyna się I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta, upamiętniający postać i dorobek polskiego geniusza jazzowych skrzypiec.
fragment plakatu zapowiadającego Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im Zbigniewa Seiferta
fragment plakatu zapowiadającego Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im Zbigniewa SeifertaFoto: materiały promocyjne

- To nasz narodowy skarb! – mówi o Seifercie trębacz jazzowy Tomasz Stańko, który przed laty współtworzył z nim kapitalny, podbijający europejskie sceny zespół. W słowach Stańki nie ma cienia przesady. Zbigniew Seifert był fenomenem na jazzowej scenie, a może wręcz wizjonerem skrzypiec. I choć przedwczesna śmierć przekreśliła błyskawicznie rozwijającą się światową karierę, jego muzyka odegrała ogromną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń artystów.
Do dziś zresztą cieszy się uznaniem, wciąż jest magnesem i inspiracją, budzi wielkie emocje. Potwierdzają to giganci jazzu, którzy mieli okazję współpracować z Seifertem (m.in. Jack DeJohnette, John Scofield czy Nana Vasconcelos). Potwierdza również olbrzymie zainteresowanie młodych muzyków z całego niemal świata, z jakim spotkał się organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. To także dowód, że na międzynarodowym rynku muzycznym ten właśnie Konkurs jest wydarzeniem nadzwyczaj potrzebnym. Wydarzeniem bez precedensu; podkreślić bowiem trzeba, że nie istnieje na światowej mapie kultury prestiżowy konkurs dedykowany skrzypcom.
Pierwsza edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zorganizowana została w 35. rocznicę śmierci tego wybitnego artysty. Wydarzenie uświetnią swą obecnością muzyczni przyjaciele Seiferta sprzed lat. Wspomniany już Tomasz Stańko objął honorowe stanowisko Przewodniczącego Kapituły Konkursu. Dołączyli doń również sprzyjający idei konkursu artyści, dziennikarze i aktywiści jazzowi: Urszula Dudziak, Dave Liebman, Chris Hinze, Paweł Brodowski, Bert Noglik. Niegdysiejsi towarzysze Seiferta przyjęli też zaproszenie do jury konkursu. Jest wśród nich Glen Moore (znakomity kontrabasista i współtwórca legendarnej grupy Oregon), Janusz Stefański (perkusista i członek zespołów Seiferta) oraz Mark Feldman (zafascynowany postacią Seiferta jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków jazzowych).
I etap Konkursu Seiferta zakończył się przed paroma tygodniami. Z 63 nadesłanych zgłoszeń jury najwyżej oceniło nagrania 8 skrzypków i 2 skrzypaczek. Są to: Jason Anick, Klemens Bittmann, Apel-les Carod Requesens, Bartosz Dworak, Łukasz Górewicz, Roman Janoska, Dawid Lubowicz, Tomoko Omura, Eva Slongo, Stanisław Słowiński. O trofea Konkursu dziesiątka młodych jazzmanów walczyć będzie podczas otwartych dla publiczności przesłuchań, które odbędą się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (16-18 lipca 2014). Zmagania zapowiadają się emocjonująco, wszak łączna pula konkursowych nagród sięga 17 tys. euro.
Połączony z wręczeniem nagród koncert galowy zaplanowano na 19 lipca. Na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie podziwiać będziemy zarówno zwycięzców Konkursu jak też jurorów, którzy przyjmując zaproszenie do udziału w tym uroczystym koncercie postanowili stworzyć nadzwyczajny zespół i oddać muzyczny hołd swemu niegdysiejszemu przyjacielowi, fantastycznemu artyście – Zbigniewowi Seifertowi.
Do międzynarodowego święta muzyki Seiferta włączają się także inne polskie miasta. W lipcu i sierpniu w ramach Letniej Akademii Jazzu w Łodzi odbędzie się seria koncertów dedykowanych pamięci tego wybitnego skrzypka, program Letniego Jazzowego Festiwalu w Piwnicy pod Baranami też został zaplanowany „skrzypcowo”, wystąpią m.in. Mateusz Smoczyński z zespołem Pawła Kaczmarczyka (11.07), Maciej Strzelczyk (16.07), Adam Bałdych i Piotr Orzechowski „Pianohooligan” w projekcie „Mirrors. Tribute to Zbigniew Seifert” (17.07) oraz Krzesimir Dębski (18.07). 11 lipca, a więc tuż przed inauguracją Konkursu odbędzie się również uroczyste przekazanie zbioru pamiątek, plakatów, zdjęć i rękopisów Zbigniewa Seiferta, które wzbogacą Archiwum Polskiego Jazzu Biblioteki Narodowej.

/

pp/bch

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA
Czytaj także

Marta Król: serce wyrywało mnie w stronę jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:36
- Na koncercie są inne emocje. Bardzo trudno wzbudzić je, gdy jest się samemu w studiu, w wąskim, ciasnym pomieszczeniu i trzeba wejść w piosenkę całkowicie. Zazwyczaj gaszę światło i staram się stworzyć w sobie przestrzeń, żeby "być" całkowicie w danym utworze - opowiada wokalistka Marta Król, gość audycji "Mało Obiektywnie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

SBB i Michał Urbaniak na Warsaw Summer Jazz Days: będzie improwizacja!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 17:17
Muzycy planowali wspólny występ od ponad 30 lat. Tym koncertem (9 lipca) zacznie się Warsaw Summer Jazz Days. Na festiwalu wystąpią SBB i Michał Urbaniak. Mówiliśmy o tym w audycji "Kwadrans Jazzu"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Jazz na Starówce: obalamy stereotyp, że jazz nie jest popularny

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:56
- Ten festiwal ciągle ewoluuje, od skromnego cyklu koncertów na rynku Starego Miasta w Warszawie do festiwalu o formacie europejskim, z plejadą gwiazd i ze wspaniałymi polskimi akcentami muzycznymi - mówi w audycji "Markomania" Iwona Strzelczyk-Wojciechowska z Festiwalu Jazz na Starówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikalne brzmienie gitary Mary Halvorson

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 19:00
W niedzielnej audycji "Summertime" zapraszamy na koncert jednej z najciekawszych jazzowych gitarzystek młodego pokolenia.
rozwiń zwiń