Paweł Moczydłowski i 25 lat polskich więzień

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 11:50
Socjolog i kryminolog Paweł Moczydłowski pojawia się głównie wtedy, gdy dzieje się coś złego. Tym razem będzie inaczej.
Paweł Moczydłowski w studiu Polskiego Radia
Paweł Moczydłowski w studiu Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dr Paweł Moczydłowski w latach 1990-1994 kierował Centralnym Zarządem Zakładów Karnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Następnie stał na czele Stowarzyszenia Penitencjarnego "Patronat". Współpracował również jako ekspert ds.więziennictwa w postkomunistycznych krajach azjatyckich: Azerbejdżanie, Mongolii, Tadżykistanie, Kirgistanie i Gruzji. Prowadził badania w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Często w mediach komentuje trudne, czasem bulwersujące sprawy.
Porozmawiamy m.in. o tym, czy i jak zmienił się na przestrzeni ćwierćwiecza system penitencjarny w Polsce, czy prawdziwe jest przekonanie, że więzienie nie tylko nie poprawia skazanego, lecz czyni go jeszcze gorszym. Wspomnimy również o tym, jak w Polsce i na świecie sprawdzają się działania aktywizujące skazanych poprzez inicjatywy kulturalne.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (6.03) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Jerzy Kisielewski.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: policja polityka
Czytaj także

Janusz Reiter: ambasador to "dożywocie"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 14:00
Nasz gość był ambasadorem RP w Niemczech i USA. – Propozycja, bym objął to stanowisko wyszła od Tadeusza Mazowieckiego. To był początek lat 90. - wspominał Janusz Reiter. - Do dziś podziwiam go za odwagę, bo przecież nie wiedział czy sprawdzę się w tej roli. Byłem niezapisaną kartą, ale on mnie zapewnił, że jest o mnie spokojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 22:00
– Myślę, że stworzyłem raczej typ nieśmiałego, przegranego mężczyzny miotającego się między kobietami – mówił w Dwójce słynny pisarz, scenarzysta i dramaturg, odnosząc się do zarzutów, które padły podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Francuzi przewidzieli koniec komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:00
- W latach 80. zdałem sobie sprawę, że gospodarka PRL to teatr pozorów. Cały ten system po prostu nie działał - mówił Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.
rozwiń zwiń