Czerwiec 1990 roku - kres mitu Solidarności?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 22:00
Temat nowego numeru kwartalnika "Karta" to koniec Solidarności jako grupy etosowej i narodziny współczesnej polskiej sceny politycznej.
Zdzisław Najder. Jego dzienniki to znakomita okazja, aby raz jeszcze przyjrzeć się początkom współczesnej polskiej sceny politycznej.
Zdzisław Najder. Jego dzienniki to znakomita okazja, aby raz jeszcze przyjrzeć się początkom współczesnej polskiej sceny politycznej.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

"Do dzisiaj szliśmy razem. Od dzisiaj różnimy się fundamentalnie w swoim poglądzie na to, co demokracją jest, a co jest demokracji parodią" - powiedział podczas XIII spotkanie Komitetu Obywatelskiego, 24 czerwca 1990 roku, Adam Michnik. Ta data może zostać uznana za symboliczny kres mitu Solidarności.

W nowym numerze "Karty" historia ta jest opowiedziana fragmentami przemówień, faksów, listów i dzienników. Główną osią opowieści są po raz pierwszy publikowane dzienniki Zdzisława Najdera, który, chwilę po powrocie z długiej emigracji, z nadania Wałęsy ma kierować Komitetem Obywatelskim. Jego zewnętrzny, a jednocześnie centralny punkt widzenia pozwala nam na nowo przyjrzeć się tamtym dniom.

O ich znaczeniu opowiadają redaktorzy "Karty" - Zbigniew Gluza i Łukasz Bertram. W audycji wykorzystane zostaną ponadto archiwalne nagrania z XIII spotkanie Komitetu Obywatelskiego.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" - w środę (28.01) w godz. 15.00-15.15 - zaprasza Kamil Radomski.

mm/mc

Czytaj także

Rozmowy w Magdalence

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 06:00
- Potrzebne są rozmowy z przedstawicielami różnorodnych środowisk społecznych i pracowniczych. Mogą one przybrać kształt rozmów okrągłego stołu - mówił w telewizyjnym wystąpieniu generał Czesław Kiszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w 1990 roku Armia Czerwona miała bronić granicy na Odrze i Nysie?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 08:00
- W sondażu większość Polaków uznała, że wojska radzieckie nie powinny opuszczać naszych ziem przed uznaniem zachodniej granicy przez nowe państwo niemieckie - przypomniał w cyklu "Ćwierćwiecze" Waldemar Kuczyński, doradca premiera Mazowieckiego. Czy ten rząd popełnił grzech "zbytniej ostrożności"?
rozwiń zwiń