Chopin, Kilar i Mykietyn

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 16:55
A także wielu innych polskich twórców i artystów na koncercie festiwalu "Chopin i jego Europa". Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w niedzielny wieczór w Dwójce!
Polska Orkiestra Radiowa
Polska Orkiestra RadiowaFoto: archiwum NIFC

Trudno wyobrazić sobie festiwal "Chopin i jego Europa" bez obecności muzyki polskiej. Chopinowi w Warszawie regularnie towarzyszą rodacy – zarówno jemu współcześni, jak i szeroko rozumiani spadkobiercy. Tak będzie i w najbliższą niedzielę podczas dwóch koncertów w radiowym Studiu im Witolda Lutosławskiego.
Paryska fuga Chopina, w zderzeniu ze współczesnym warsztatem Pawła Mykietyna, wirtuozowskie koncerty świetnie znanych w Paryżu braci Wieniawskich, wreszcie popularne utwory Wojciecha Kilara – przebojowa "Orawa" i – rozsławiony nie tylko filmem Wajdy –  "Polonez" z "Pana Tadeusza"…  
Prawdziwą ciekawostką ma być utwór otwierający koncert, gdyż połączy on w sobie figury kompozytorów z co najmniej trzech okresów historii muzyki – baroku, romantyzmu oraz XX i XXI wieku. Jest to "Fuga a-moll" Chopina, opracowana przez Pawła Mykietyna… w stylu Bouleza. Przewrotnie, w tej mieszance stylów, którą prawdopodobnie poznamy właśnie w niedzielę, to właśnie Bach powinien być postacią centralną. Wszak swoją fugę Chopin napisał zafascynowany precyzją muzyki niemieckiego kompozytora...
Czeka nas zatem bogactwo skojarzeń, kontekstów i analogii… Do tego znaczące jubileusze: 80. urodzin autora "Krzesanego" i 100-lecia śmierci Józefa Wieniawskiego, którego talent, dziś odkrywany na nowo, wciąż pozostaje w cieniu słynnego brata…
Polskość w wydaniu europejskim i polskość "swojska" – ta dworkowa, i ta podhalańska. W tle tej szerokiej panoramy jedyny w tym gronie "obcokrajowiec", autentyczny paryżanin, zmarły przed stu laty Jules Massenet, którego "Medytacja" skłoni nas do zadumy nad powinowactwem artystycznych losów…

Aleksandra
Aleksandra Kuls. Fot. archiwum NIFC

A na estradzie prawdziwy triumf młodości: laureatka Nagrody Krytyków ostatniego Konkursu im. H. Wieniawskiego i "Paszportu Polityki", 20-letnia skrzypaczka Aleksandra Kuls oraz niewiele od niej starszy pianista – Michał Szymanowski, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego. Solistom będzie towarzyszyć Polska Orkiestra Radiowa prowadzona przez jednego z najznakomitszych dyrygentów młodego pokolenia: Michała Dworzyńskiego, który przez dwa lata pełnił funkcję dyrygenta-asystenta London Symphony Orchestra, bezpośrednio współpracując z takimi mistrzami, jak Sir Colin Davis czy Valery Gergiev.
Na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zaprasza Róża Światczyńska.
Program:
Fryderyk Chopin (opr. na smyczki P. Mykietyn) Fuga a-moll; Henryk Wieniawski Koncert skrzypcowy d-moll op. 22; Jules Massenet Meditation z opery "Thais"; Józef Wieniawski Koncert fortepianowy g-moll op.20; Wojciech Kilar Polonez z "Pana Tadeusza"

Wyk. Aleksandra Kuls – skrzypce, Michał Szymanowski – fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Dworzyński
 26 sierpnia (niedziela), godz. 19.00

Zapraszamy również na transmisję drugiego koncertugodz. 23.00

Michał
Michał Karol Szymanowski. Fot. Filip Błażejewski/archiwum NIFC
Czytaj także

Ulubieniec publiczności na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 17:00
Jan Lisiecki pierwszy raz wystąpił na tym festiwalu w wieku 12 lat. Podczas tegorocznej edycji 17-latek zagra koncert i symfonię Roberta Schumanna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edna Stern: jestem muzykiem naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 12:43
– Czuję się swobodniej, grając na instrumentach współczesnych, nie przeszkadza mi to w dążeniu do autentyczności – mówiła w Dwójce wybitna belgijsko-izraelska pianistka, artystka tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martha Argerich na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:19
Koncerty 8. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń