Ksiądz Tomasz Halik – nie tyle teolog, ile "teofil"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 20:00
– Ksiądz Tomasz Halik twierdzi, że nie uprawia systematycznie nauki o Bogu, lecz po prostu szczerze go kocha i stara się zrozumieć istotę tej miłości – mówił w Dwójce poeta Wojciech Bonowicz, tłumacząc fenomen popularności pisarstwa czeskiego filozofa.
Audio
  • O. Tomasz Dostatni i Wojciech Bonowicz opowiadają o postaci ks. prof. Tomasza Halika (Sezon na Dwójkę)
Tomasz Halik
Tomasz HalikFoto: PAP/CTK Photo/Libor Hajsky

Ks. Tomasz Halik jest przede wszystkim kapłanem, filozofem i teologiem, profesorem i wykładowcą uniwersyteckim. Ma również wykształcenie socjologiczne i psychologiczne - pracował jako psychoterapeuta. Jest wreszcie tegorocznym laureatem cenionej, przyznawanej od 40 lat nagrody Templetona, zwanej "teologicznym Noblem". Jest również człowiekiem słowa, znawcą i miłośnikiem literatury, wspaniałym stylistą, autorem pięknie napisanych książek. Można więc powiedzieć, że jest pisarzem.

Czeski filozof to ktoś, dla kogo docieranie do ludzi poprzez słowo pisane i poprzez książki jest bardzo ważne. – Tomasz Halik zwraca wielką uwagę na sposób przekazu, również w słowie mówionym – powiedział dominikanin o. Tomasz Dostatni, publicysta, tłumacz wielu tekstów ks. Tomasza Halika i autor tomu rozmów z teologiem pt "Różnorodność pojednana". – Jego eseje religijne wykorzystują wątki biograficzne, w czym, jak sam podkreśla, jest uczniem św. Augustyna – dodał.

Dominikanin wspomniał o jeszcze jednym ważnym tropie literackim. Ojciec Tomasza Halika był głównym kuratorem dzieł Karla Čapka po śmierci tego wielkie czeskiego pisarza. Przyszły teolog wychował się w kulcie literatury i filozofii braci Čapków. – W praskim mieszkaniu Tomasza Halika wiszą obrazy Josefa Čapka, który był wybitnym malarzem – opowiadał o. Tomasz Dostatni.

W opowiadaniu o wierze i swoim życiu czeski duszpasterz często odwołuje się do twórczości wielu pisarzy. Nie jest to przypadek. Jak przekonywał Wojciech Bonowicz, poeta, dziennikarz, publicysta, autor biografii ks. Tischnera, widzimy tutaj jedno z wielu podobieństw czeskiego duszpasterza i polskiego filozofa. – Dla obu w młodości punktem wyjścia była literatura. Tischner chciał przecież być pisarzem. Pisarstwo było więc pierwszym otwarciem świata. Dopiero potem pojawiła się myśl o kapłaństwie, o powołaniu – opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą z gośćmi "Sezonu na Dwójkę" przeprowadziła Dorota Gacek.

mc/tj

Zobacz więcej na temat: NAUKA religia teologia
Czytaj także

Spotkanie z prof. Janem Woleńskim

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 22:30
Gościem Dwójki był znakomity polski uczony, laureat nagrody zwanej Polskim Noblem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kręte ścieżki myśli polskiej. Rozmowa z Anną Brożek

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 21:30
Z jednej strony "Logiczna analiza terminologii muzycznej", z drugiej filozoficzne dokonania Szkoły Lwowsko-Warszawskiej - to kwestie, które interesują bohaterkę "Skarbca Nauki Polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
O solidarności górali i kulisach egzaminu na studia, o uczeniu się na błędach, o tym, czyją kochanką był Ilja Erenburg, a także o tym, jak studenci pojedynkowali się szablami wyniesionymi z teatru - w jednej ze swych barwnych archiwalnych gawęd opowiadał wybitny duszpasterz-filozof.
rozwiń zwiń