Janek Simon: ciekawość i anarchizm to źródła mojej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 16:50
- Odrzucam przemoc, nigdy bym nie podjął się realizacji projektu, który wykorzystuje ją w jakiejkolwiek formie, choć są artyści, dla których przemoc jest środkiem pracy - deklaruje artysta.
Audio
Jedna z prac Janka Simona
Jedna z prac Janka Simona Foto: youtube.com

Norman Leto, drugi z młodych artystów goszczących w czwartkowym "Sezonie na Dwójkę" deklaruje, że w swojej twórczości odrzuca antropocentryzm. - Jestem zmęczony sztuką, która koncentruje się na ludzkich sprawach. Przypominamy ludzi, którzy wciąż chodzą z lustrem – mówił gość Hanny Marii Gizy.

Pytanie o to co łączy młodych artystów zostało sprowokowane przez książkę "102 nowych artystów" Franceski Gavin, która właśnie ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Arkady. W oryginale publikacja była zatytułowana "100 nowych artystów", dwóch przedstawicieli młodej polskiej sztuki dodała tłumaczka, Ewa Gorządek, choć jak podkreśla nie był to prosty wybór, bo jest wielu wybitnych młodych polskich twórców.

Czemu autorka pominęła polskich artystów? - To ciekawe pytanie. Przeglądając książkę nie znalazłem odpowiedzi - powiedział Jarosław Suchan. W jego ocenie sztuka współczesna się zglobalizowała, już nie powstaje tylko w Europie i USA, także zdemokratyzowała się, jest coraz więcej interesujących artystów. - Wybór 100 dobrych artystów współczesnych tylko w Niemczech stanowiłby pewien problem - ocenia szef Muzeum Sztuki w Łodzi. Podkreśla on także brak odautorskiego komentarza, wyjaśnienia dlaczego Ci artyści. - Nieprzygotowany czytelnik może odnieść wrażenie, że nie jest to subiektywny wybór artystki, tylko że to zobiektywizowany wybór najistotniejszych twórców. Brak wypowiedzi krytycznych negatywnie odbiera także Hanna Wróblewska. - Byłoby ciekawiej przeczytać nie tylko krótkie wywiady z artystami, ale także czytelny opis ich twórczości przygotowany przez jakiegoś krytyka - podkreśla dyrektor Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta”.

Gośćmi Hanny Marii Gizy byli Hanna Wróblewska, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta”,  Ewa Gorządek główny kurator ds. wystaw w CSW i tłumaczka książki "102 nowych artystów”, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi (w studiu Radia Łódz) oraz artyści Norman Leto i Janek Simon (w studiu Radia Kraków).

Czytaj także

Dyrektor Zachęty o kłopotach z kulturą: Polska nie składa się z Warszaw

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 09:00
Zdaniem dyrektora Zachęty Hanny Wróblewskiej, gościa "Sygnałów Dnia", postulat o równym dostępie wszystkich obywateli do kultury jest jak najbardziej aktualny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chuligani w "Zachęcie"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 15:21
Warszawa to jedna z najprężniej rozwijających się scen artystycznych w Polsce. Tym razem w jednej ze stołecznych galerii pojawią się "artystyczni chuligani". Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń