Ryszard Karczykowski: w operze najpierw śpiew, później aktorstwo

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:00
Jeden z najwybitniejszych powojennych polskich tenorów mówił w Dwójce między innymi o swoim rozumieniu operowej sztuki.
Audio
  • Z Ryszardem Karczykowskim rozmawia Anna Skulska (Sezon na Dwójkę)
Śpiewak Ryszard Karczykowski przy swoim portrecie podczas wernisażu wystawy fotograficznej Artyści. Portrety ostatniego stulecia w warszawskim Muzeum Narodowym
Śpiewak Ryszard Karczykowski przy swoim portrecie podczas wernisażu wystawy fotograficznej "Artyści. Portrety ostatniego stulecia" w warszawskim Muzeum NarodowymFoto: PAP/Andrzej Rybczyński


W Roku Verdiowskim nie sposób nie zapytać śpiewaka operowego o swoje spotkania ze sztuką włoskiego mistrza. Jak wspomniał Ryszard Karczykowski, jego pierwsza ważna "Traviata" (ważna nie tylko dlatego, że śpiewana w języku oryginalnym, a nie na przykład… po niemiecku) to rok 1976 i Festiwal w Aix-en-Provence. Nawiązując do tej inscenizacji sprzed kilkudziesięciu lat, gość "Sezonu na Dwójkę" podkreślał, jak ważne w operze są sprawy fundamentalne: muzyka i libretto. Ważniejsze niż aktorstwo.
Owszem, Verdi wymaga aktorstwa, nie tylko techniki głosowej, ale – przypominał Ryszard Karczykowski – opery są danych kompozytorów, a nie danych reżyserów. – O to chyba nam chodzi: żeby pięknie posłuchać i wiedzieć, o czym się śpiewa. Wiedzieć, co się przedstawia. To nie są obrazki, na temat czy nie, przytłaczające muzykę – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Ryszardem Karczykowskim przeprowadziła Anna Skulska.

***

Ryszard Karczykowski to tenor, który występował na największych estradach świata. Na swoim koncie ma pamiętne wykonania tenrowych partii w takich operach jak w Czarodziejskim flecie (Tamino), Uprowadzeniu z Seraju (Belmonte) Wolfganga Amadeusza Mozarta, Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (partia Lenskiego), czy w Napoju miłosnym (Nemorino) Gaetano Donizettiego.
W ciągu swojej kariery nagrywał dla wytwórni Decca oraz dla Polskich Nagrań, Denona, Cameraty, ORF, RAI i ZDF.
Obecnie Ryszard Karczykowski jest profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Japonii oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Od kilku lat zajmuje się także reżyserią muzyczną.

Zobacz więcej na temat: opera śpiew
Czytaj także

Bycie córką Hiolskiego nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 10:00
- W szkole mocno zwracali uwagę na to uwagę: "aaa, córka Hiolskiego... niech pokaże, co potrafi, czy też taka zdolna - opowiadała w Jedynce Magda Hiolska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Heleną Łazarską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:35
W "Notatniku Dwójki" wybitna sopranistka i pedagog śpiewu, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu - Helena Łazarska - opowiadała, między innymi, o swoich metodach nauczania śpiewu.
rozwiń zwiń