Piotr Głowacki: przyciągnę do ZASP-u ludzi młodych

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 16:00
Związek Artystów Scen Polskich ma nowego wiceprezesa. Został nim nagrodzony w tym roku Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego Piotr Głowacki. Aktor był gościem "Poranka Dwójki".
Audio
  • Aktor Piotr Głowacki opowiada o planach związanych z jego nową funkcją - wiceprezesa ZASP (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Christianem Vasquesem (Dwójka/Poranek Dwójki)
Piotr Głowacki, nowy wiceprezes ZASP-u
Piotr Głowacki, nowy wiceprezes ZASP-uFoto: PAP/Jakub Kamiński

- Działania ZASP powinny koncentrować się na dwóch skrajnych punktach. Z jednej strony na artystach weteranach i ich domu w Skolimowie. Placówka znajduje się w bardzo złej sytuacji i będziemy musieli walczyć, żeby mogła istnieć w takiej formie, o jakiej myślimy - jako dom spokojnej starości - mówi gość "Poranka Dwójki". - Drugi punkt ma bezpośredni związek z moją obecnością w ZASP-ie, a chodzi o to, by działalnością związku zainteresować młode pokolenie twórców. Teatr jest przecież sztuką wspólnoty, nie istnieje tam, gdzie nie ma przynajmniej dwojga ludzi - podkreślał Piotr Głowacki.

Aktor i nowy wiceprezes ZASP przyznał także, że dla niego teatr to zwierciadło rzeczywistości. Nie chodzi mu jednak o to, co na scenie, tylko o to, co dzieje się w samej instytucji. - Relacje, które panują w teatrze i sposób bycia teatru od dawna ujawniają najbardziej skrytą prawdę o świecie - wyjaśnia Głowacki. - W latach 70. teatr był miejscem, które aktywowało ludzi do myślenia o zmianach. Myślę, że przyszedł czas, kiedy teatr znów jako pierwszy daje społeczneństwu pewne wskazówki do działania. Na przykład do międzypokoleniowej współpracy, także w ramach naszego związku.

Piotr Głowacki - rocznik 1980 - zajął się aktorstwem jeszcze na studiach prawniczych na UMK, które przerwał na trzecim roku. Występował m.in. na scenach Narodowego Teatru Starego w Krakowie i TR Warszawa. W telewizji zadebiutował w 2000 r. w serialu "Na wspólnej", a w filmie fabularnym - w "Długim weekendzie" Roberta Glińskiego w 2004 r. Znany jest z takich obrazów jak "80 milionów" Waldemara Krzystka, "W ciemności" Agnieszki Holland, "1920 Bitwa warszawska". Kilka tygodni temu otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

***
W audycji, którą poprowadził Tomasz Obertyn wysłuchaliśmy także rozmowy z Christianem Vasquesem - gościem Festiwalu Beethovenowskiego.

Zaprezentowaliśmy także kolejną książkę  z cyklu "25 książek na 25 -lecie" oraz kolejny odcinek "Archiwalni". Nie zabrakło też słowa na dzień, informacji kulturalnych, kalendarium, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki wybiera  prof. Lech Majewski - artysta plastyk) i oczywiście płyty tygodnia. To "Sonaty Różańcowe" Heinricha Ignaza Franza von Bibera - gra skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch z zespołem Battalia. Podwójny album ukazał się nakładem firmy Ondine.

ul/bch

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz: widzowie teatrów – organizujcie się!

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:00
– Publiczności - popierajcie swoje teatry! – apelował w Międzynarodowym Dniu Teatru wybitny aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich, który zapowiedział w Dwójce, że niebawem ustąpi miejsca na tym stanowisku jednemu z młodszych kolegów.
rozwiń zwiń