Olgierd Łukaszewicz: widzowie teatrów – organizujcie się!

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:00
– Publiczności - popierajcie swoje teatry! – apelował w Międzynarodowym Dniu Teatru wybitny aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich, który zapowiedział w Dwójce, że niebawem ustąpi miejsca na tym stanowisku jednemu z młodszych kolegów.
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Teatru z Olgierdem Łukaszewiczem (Sezon na Dwójkę)
Olgierd Łukaszewicz
Olgierd Łukaszewicz Foto: Wojciech Kusiński/PR

W tym roku Olgierdowi Łukaszewiczowi w udziale przypadł niezwykły zaszczyt napisania orędzia Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na Międzynarodowy Dzień Teatru. Napisał tam: "Jestem jednym z Was, których uwiódł teatr. Na widowni i na scenie. Przyznaję, że przedstawienie teatralne było dla mnie nieraz przenikającym aktem samorozpoznania". – Dla mnie bowiem przedstawienie teatralne jest lustrem, które podstawia Szekspir pełnej sprzeczności naturze – wyjaśniał aktor.

– Wierzę, że artysta teatru, choć nie porządkuje świata, to w przedziwny sposób go jednoczy – przywoływał słowa swojego orędzia Olgierd Łukaszewicz. – W imię tego zjednoczenia życzę teatrowi publicznemu w Polsce, aby zyskał w liberalnym społeczeństwie poparcie jako narzędzie oświecenia, aby zyskał przychylność polityków jako część programu oświatowego. Aby działający tu artyści mogli czuć się potrzebni w kraju, jako ci, którzy poszerzają wrażliwość i świadomość współobywateli – powiedział.

Prezes Związku Artystów Scen Polskich wyraził pragnienie, by polski teatr znalazł większe zrozumienie u organizatorów działalności kulturalnej, u tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za instytucje teatralne, bowiem widzi wiele lekkomyślności w tych sprawach. Wyraził też nadzieję, że teatr wciąż będzie miał do zaoferowania opowieści, których utwory audiowizualne nie mogą dać.

W teatralnym "Sezon na Dwójkę" rozmawialiśmy także o 45-leciu pracy artystycznej aktora, o sytuacji i kondycji polskiego teatru, a także o aktualnych sprawach w samym Związku Artystów Scen Polskich. Olgierd Łukaszewicz zapowiedział, że będzie prezesem tej instytucji tylko do końca obecnej kadencji, następnie zaś odda stery komuś młodszemu.

Audycję prowadził Tomasz Mościcki.

***

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które odbyło się 27 marca 1957 r. Ustanowiono je w 1961 r. podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach.

W naszym kraju Dzień Teatru obchodzimy od 1973 r. Z okazji święta Polski Zarząd Międzynarodowego Instytutu Teatralnego od 2007 r. przyznaje doroczne nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR
Czytaj także

Teatr Polski w Warszawie – stuletni świadek historii

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 10:00
– Oddaję hołd Andrzejowi Sewerynowi, że z okazji 100-lecia Teatru Polskiego miał odwagę, żeby Arnolda Szyfmana uczynić patronem tej instytucji – mówił w Dwójce prof. Edward Krasiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Englert: Maciej Wojtyszko zanurkował w Mrożka i Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 19:00
– Reżyser prawie niedostrzegalnie posłużył się Gombrowiczem i Mrożkiem do napisania sztuki o Gombrowiczu i Mrożku – mówił w Dwójce znakomity aktor, który wspólnie z Maciejem Wojtyszką opowiadał o sztuce "Dowód na istnienie drugiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strzępka i Demirski jak... Olga Lipińska?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 21:00
- Na premierze "Klątwy" obecna była Olga Lipińska. To nie przypadek. Oczywiście Strzępka i Demirski idą głębiej w krytyce systemu, tym razem kapitalistycznego - uważa zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr" Kalina Zalewska. W "Sezonie na Dwójkę" mówiliśmy o współczesnym polskim teatrze politycznym.
rozwiń zwiń