Święto rytmu w Muzeum Sztuki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 10:00
- Wystawę otwiera pokój, który zawiera dużo elementów wskazujących na szczególną rolę rytmu. Znajduje się tu m.in. wypożyczony z Muzeum Techniku i Przemysłu w Warszawie sejsmograf, który umożliwia zaprezentowanie graficzne fali. Dzięki temu możemy wychwycić jej nierówności, a także powtarzające się w niej elementy – powiedział Daniel Muzyczuk, kurator wystawy "Muzeum rytmu".
Audio
  • Daniel Muzyczuk opowiada o wystawie "Muzeum rytmu" w Łodzi (Poranek Dwójki)
Jedna z prac w Muzeum Rytmu
Jedna z prac w Muzeum RytmuFoto: materiały prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi

Wystawa (czynna od 25 listopada do 5 marca 2017 r.) zorganizowana w Muzeum Sztuki w Łodzi to ekspozycja, w wyniku której powstała wyjątkowa teoretyczno-abstrakcyjna instytucja. Rytm staje się w niej narzędziem badania fundamentalnych podstaw nowoczesności, projekt zestawia sztukę współczesną i nowoczesną z badaniami etnograficznymi, kinem, muzyką i instrumentarium naukowym.

W nagraniu audycji posłuchamy o eksponatach wystawowych, takich jak np. film przedstawiający taniec mięczaków, czy opowieści o plemieniu, które wykorzystało szum radiowy... do tworzenia swoich pieśni.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Daniel Muzyczuk (kurator wystawy "Muzeum rytmu")

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 8.10 

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mc

Zobacz więcej na temat: Łódź wystawa Marcin Pesta
Czytaj także

Łódź odzyskuje swoje afrykańskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 15:38
- To była najwspanialsza kolekcja tego typu w Polsce międzywojennej - mówił o odzyskanych zabytkach sztuki afrykańskiej i południowoamerykańskiej prof. Ryszard Grygiel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia obiecana braci Hirszenbergów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:00
24 listopada w Muzeum Miasta Łodzi otwarta zostanie pierwsza od ponad 80 lat monograficzna wystawa Samuela Hirszenberga oraz jego braci malarza Leona i architekta Henryka.
rozwiń zwiń