Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
Audio
  • Rozmowa o badaniach antropologicznych Marii Antoniny Czaplickiej (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Zdjęcie Marii Antoniny Czaplickiej zamieszczone w jednym z pierwszych wydań My Siberian Year
Zdjęcie Marii Antoniny Czaplickiej zamieszczone w jednym z pierwszych wydań "My Siberian Year"Foto: mat. prasowe

Maria Antonina Czaplicka (1884-1921) jest jedną z prekursorek badań syberyjskiego szamanizmu. Żyła krótko, ale bardzo intensywnie. Napisała wiele prac po angielsku - niektóre z nich dopiero po stu latach tłumaczone się na język polski, jak "My Siberian Year" z 1915 r. ("Mój syberyjski rok").

Wciąż jednak nie ma przekładu jej największego dzieła "Aboriginal Siberia, a Study in Social Anthropology" (1914) na temat rdzennej ludności terenów położonych między Jenisejem a Leną.

Dr Łukasz Smyrski opowiadał o ekspedycjach naukowych Marii Czaplickiej, a także przybliżył jej biografię. Badaczka być może nie zaszłaby tak daleko, gdyby nie... represje po powstaniu styczniowym, które dotknęły jej rodzinę.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Krzysztof Kapała (UJ), prof. Krzysztof Ruchniewicz (UWr) oraz prof. Stanisław Grodziski (UJ).

Data emisji: 19.07.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/mm

Czytaj także

Kolej Transsyberyjska – najdłuższa kolej świata

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 05:39
Przebiega przez 8 stref czasowych, a jej całkowita długość wynosi 9288,8 km. Kolej Transsyberyjska to najdłuższa linia kolejowa na świecie. Jej główny szlak prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez: Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakuck. Mroźna kraina, z której ludzie chcieli uciekać

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 14:30
- Kiedy studiuje się biografie ludzi, zesłanych na Syberię widać, jak oni bronili się, by to miejsce nie stało się ich domem. To było ich przekleństwo, a ja chciałem poznać te historie - mówi Michał Książek, autor książki "Jakuck. Słownik miejsca".
rozwiń zwiń