Andrzej Budz. Kazimierski laureat z Dębna Podhalańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 17:00
- Jak chodziłem w dzieciństwie w odwiedziny do babci, to zawsze grał u niej gramofon. Gdy słyszałem muzykę, pojawiał się we mnie wewnętrzny błysk – powiedział  laureat baszty na 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Budzem, laureatem baszty na 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z prof. Piotrem Dahligiem o festiwalach muzyki tradycyjnej, ich historii, roli i znaczeniu (Źródła/Dwójka)
Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizowanego w Kazimierzu Dolnym zaprezentowało się 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizowanego w Kazimierzu Dolnym zaprezentowało się 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków.Foto: arway/Shutterstock.com

kazimierz_1200.jpg
Dwójka na miejscu. Posłuchaj relacji z Kazimierza nad Wisłą!

W rozmowie z Dwójką muzyk, który gra m.in. na takich instrumentach ludowych jak trombita, dwojnica i fujarka sześciootworowa, opowiadał o tym, jak rozwijała się jego muzyczna pasja w dzieciństwie i okresie wczesnoszkolnym.

Andrzej Budz wspominał również o swojej miłości do skrzypiec, a także o tradycji budowy instrumentów, której uczył się m.in. od swego dziadka.

Zachęcamy również do odsłuchania załączonego do artykułu nagrania rozmowy z prof. Piotrem Dahligiem na temat historii i znaczenia festiwali muzyki tradycyjnej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Data emisji: 28.06.2017

Godzina emisji: 12.06

mz/jp


Czytaj także

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:06
– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń