Polskie Radio
Section05
muzyka tradycyjna

Szlachetny pop Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

Ich muzyka to karnawał przedwojennej Warszawy 365 dni w roku. - Wyjściowy materiał traktujemy, jako inspirację, starając się zachować ten klimat. W przedwojennej Warszawie mieszały się wpływy z różnych części świata, które tworzyły charakterystyczną jakość - mówi basista Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej Łukasz Owczynnikow.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA MUZYKA muzyka tradycyjna Maciej Szajkowski Warszawa

Miłość i muzyka - to są priorytety Kubańczyków

- Niedawne uderzenie huraganu Irma było na Kubie wielką tragedią, jednak ludzie tam nie siedzą w domach. Po jego przejściu wyszli na ulice i oddawali się spotkaniom i muzyce. Nawet, gdy nie ma prądu, znajdzie się tam sposób, żeby ona była obecna - opowiada w Czwórce Barbara Stawarz-García, współautorka bloga "Hola Cuba". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką STYL ŻYCIA Kuba wyspa muzyka tradycyjna

Festiwal Piosenki i Tańca w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego”

Od 11 sierpnia trwa Festiwal Piosenki i Tańca w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego”. Festiwal, o formule konkursowej, ma na celu upowszechnianie i promocję twórczości artystycznej prowadzonej w klubach wojskowych z obszaru tańca i wokalu oraz ocenę poziomu działalności kulturalnej prowadzonej w wojsku w tych dyscyplinach artystycznych. O festiwalu opowiadali w Polskim Radiu 24 ppłk Tomasz Cholewiński z Dowództwa Garnizonu Warszawa i uczestniczka festiwalu Aleksandra Mazur.
Zobacz więcej na temat:  wojsko muzyka tradycyjna

"Osty" Sutari. To synonim kobiecości

Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w maju 2017 roku ukazał się ich drugi krążek "Osty". - Te same teksty śpiewały kobiety 100 lat temu. To właśnie one w te osty obrosły - mówi w Czwórce Basia Songin.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk KULTURA MUZYKA muzyka tradycyjna etno płyta CD

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla potomnych"

– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dolny muzyka tradycyjna muzyka ludowa KULTURA kultura ludowa MUZYKA Jacek Jackowski Maria Baliszewska Anna Szewczuk Magdalena Tejchma