Zabawy w powroty do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 21:30
Gościem "Skarbca Nauki Polskiej" była dr Kamila Baraniecka-Olszewska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, która opowiedziała o swoim projekcie "Doświadczenie przeszłości. Antropologiczne studium reprezentacji historii w kulturze współczesnej".
Audio
  • Kamila Baraniecka-Olszewska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN: zabawy w powroty do przeszłości (Dwójka/Skarbiec Nauki Polskiej)
Jonkowo (woj. warmińsko-mazurskie), 23.03.2013. Kilkuset rekonstruktorów z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji wzięło udział w Napoleoniadzie, inscenizacji bitwy pod Jonkowem. To jedna z najpopularniejszych imprez napoleońskich w Polsce. W 1807 roku żołnierze francuskiej armii walczyli tam z połączonymi siłami wojsk rosyjsko-pruskich.
Jonkowo (woj. warmińsko-mazurskie), 23.03.2013. Kilkuset rekonstruktorów z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji wzięło udział w "Napoleoniadzie", inscenizacji bitwy pod Jonkowem. To jedna z najpopularniejszych imprez napoleońskich w Polsce. W 1807 roku żołnierze francuskiej armii walczyli tam z połączonymi siłami wojsk rosyjsko-pruskich.Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Na początku kwietnia został rozstrzygnięty konkurs w programie START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Spośród ponad tysiąca kandydatów jury wyłoniło 127 laureatów - młodych, zdolnych badaczy, którzy są na starcie swojej kariery naukowej. Każdy z nich otrzyma od Fundacji stypendium w wysokości 28 tysięcy złotych. Jedną z beneficjentek tego programu jest dr Kamila Baraniecka-Olszewska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, która ubiegała się o grant Fundacji na realizację projektu zatytułowanego "Doświadczenie przeszłości. Antropologiczne studium reprezentacji historii w kulturze współczesnej".                                                                           

Przeszłość stała się nieodłącznym elementem kultury współczesnej. Historia prezentowana w różnych formach, jak i różnie interpretowana towarzyszy nam na co dzień. Wraz z teraźniejszością doświadczamy przeszłości - przeszłości często zmityzowanej, interpretowanej odpowiednio do kontekstu, w jakim ma się pojawić. Mamy więc do czynienia ze złożonym konstruktem kulturowym, historią niejako tworzoną na naszych oczach, odpowiednio do wymogów współczesności.

Praca, która powstanie w wyniku realizacji projektu ma dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób doświadczana jest tego rodzaju "konstruowana" przeszłość, co zetknięcie z nią daje uczestnikom kultury. W przekonaniu autorki najlepszym zjawiskiem do przeprowadzenia tego rodzaju badań jest tzw. "ruch rekonstrukcyjny", czyli grupy rekonstrukcji historycznej, ich działania oraz prezentowana przez nie historia. Temu zagadnieniu poświęcone było tez spotkanie z dr Kamilą Baraniecką-Olszewską w Skarbcu Nauki Polskiej.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

18 kwietnia (wtorek) godz. 15.00.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA
Czytaj także

Skąd się biorą wybitni naukowcy?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 23:00
- Nagrodę trzeba przyznać jednej osobie, podczas gdy badania prowadzi cały kolektyw - W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy Łukaszem Afeltowiczem, autorem książki "Modele, artefakty i kolektywy", w której przedstawia oryginalną próbę syntezy współczesnych studiów nad nauką i technologią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoty wiek na Wolinie zawdzięczamy Wikingom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 22:30
Największa polska wyspa posiada fascynującą historię: u szczytu świetności Wolina, we wczesnym średniowieczu, władali nim przybysze z tajemniczej północy...
rozwiń zwiń