Polskie Radio
Section05
Skandynawia

Koło Skandynawistów UW Norrsken i Międzynarodowy Dzień Gofra

25 marca przypada Międzynarodowy Dzień Gofra, to święto szczególnie celebrowane w Skandynawii. - Tam gofry, cynamonowe bułeczki i inne słodkości je się na śniadanie - mówią Zofia Dreger i Katarzyna Zaniewska z Koła Skandynawistów UW Norrsken. - Być może mieszkańcy tych zimnych klimatów chcą poprawić sobie w ten sposób humor. Święto jest także okazją, żeby porozmawiać o działalności koła.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Uniwersytet Warszawski studenci uczniowie Skandynawia Szwecja

W Danii odkryto najstarszy napis runiczny. Jak powstawały runy?

Na duńskiej wyspie Fionia, w pobliżu Odense - w pochówku datowanym na II w. n.e. - odkryto żelazny nóż z wydrapanym na ostrzu napisem runicznym. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo użycia tego alfabetu. Równie stary jest jeszcze napis na kościanym grzebieniu, który znaleziono także w tych okolicach w połowie XIX w. Czy zatem tereny Danii były miejscem kształtowania się tego pisma?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność Dania Skandynawia

Siarczyste mrozy nawiedziły Skandynawię. Michał Strzałkowski: obecnie to europejski biegun zimna

Siarczyste mrozy w Szwecji i Finlandii stały się tematem numer jeden w europejskich wiadomościach. W regionach nordyckich odnotowano rekordowo niskie temperatury poniżej -40 stopni. - Na południu Szwecji w okolicach miasta Kristianstad śnieg padał tak mocno, że dwa dni temu ponad 300 samochodów, a w nich ponad 1000 osób, utknęło w zaspach na kilkanaście godzin - mówi Michał Strzałkowski, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Daniel Wydrych Michał Strzałkowski pogoda śnieg Skandynawia Szwecja Finlandia

"Mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa". Rząd Finlandii chce ograniczyć prawa Rosjan

W Finlandii żyje niemal 100 tys. osób rosyjskojęzycznych, a blisko 40 tys. ma podwójne, rosyjskie i fińskie obywatelstwo. Najbardziej radykalni politycy chcą, by Rosjanom nie przyznawano fińskiego paszportu; uważają, że mogą oni stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i w sposób nieuzasadniony korzystać z przywilejów mieszkańców UE.
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Rosja ŚWIAT Europa Skandynawia obywatelstwo

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Wikingowie średniowiecze Skandynawia Szwecja archeologia medycyna stomatolog dentysta ząb

Jon Fosse. Co wiemy o twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla?

Jon Fosse, tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, to norweski pisarz i dramaturg, urodzony w roku 1959. Polskim czytelnikom znany przede wszystkim ze sztuk teatralnych, takich jak m.in. "Imię", "Matka i dziecko", "Letni dzień". Od niedawna możemy jednak poznać Fossego również jako powieściopisarza. W przekładzie Iwony Zimnickiej ukazały się pierwsze dwie z siedmiu części dzieła zatytułowanego "Septologia".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Literacka Nagroda Nobla Jon Fosse Skandynawia

Ogromne problemy Szwecji z integracją migrantów. Lewicowy poseł: nasz kraj nie jest już Idyllą

"Mamy ogromne nierówności ekonomiczne, strzelaniny oraz eksplozje, które są wynikiem braku integracji migrantów" - mówi posłanka socjaldemokracji Asa Eriksson, autorka krytykującej własne środowisko polityczne książki "Pożegnanie z Bullerbyn". Eriksson rozprawia się z mitem Szwecji jako idylli z czerwonymi domkami, lasem oraz szczęśliwymi ludźmi, którą opisała Astrid Lindgren w książce "Dzieci z Bullerbyn".
Zobacz więcej na temat:  Szwecja ŚWIAT Skandynawia kryzys migracyjny 2023