"Cztery pory miłości". Wojciech Czerwiński: tak naprawdę nieliczni dorastają do tego uczucia

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 14:31
- Gdy patrzę na otaczający nas świat, na ten pęd, na nastoletnie dzieci, które powinny eksplodować radością, a eksplodują depresją, proponuję coś takiego, by wrócić do korzeni, otrząsnąć się, zatrzymać, spotkać się z drugim człowiekiem, z rodzajem wysokiej sztuki. Dlatego nazywam to operą słowiańską - mówił w Dwójce Wojciech Czerwiński, reżyser spektaklu "Cztery pory miłości".
Wojciech Czerwiński na próbie dla mediów spektaklu Cztery pory miłości w Teatrze Polskim w Warszawie
Wojciech Czerwiński na próbie dla mediów spektaklu "Cztery pory miłości" w Teatrze Polskim w WarszawieFoto: Radek Pietruszka/PAP
  • W piątek, 10 maja, w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Cztery pory miłości".
  • To autorski spektakl muzyczny inspirowany polską muzyką ludową - opowieść o losie dwójki bohaterów: kobiety i mężczyzny i ich wielkiej, lecz niemożliwej do spełnienia miłości.
  • Gościem "Poranka Dwójki" był Wojciech Czerwiński, aktor i reżyser przedstawienia.

Spektakl "Cztery pory miłości" składa się z czterech części, które niczym cztery pory roku symbolizują cztery pory życia i tytułowe - cztery pory miłości. Współcześnie zaaranżowane melodie i pieśni ludowe, w których pobrzmiewają echa "Czterech pór roku" Vivaldiego, w zaskakujący sposób oddają emocje, nadzieje i rozczarowania dwojga bohaterów.

Ich dwoje i "Cztery pory miłości"

Tematyka i nastrój wykonywanych na żywo utworów sprawiają, że spektakl zyskuje narrację, pozwalając śledzić losy ludzi, których życie zamknięte jest w metaforycznym obrazie przemian zachodzących każdego roku w naturze.

Premiera przedstawienia odbędzie się w najbliższy piątek (10.05) o godz. 19.30 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W parę głównych bohaterów wcielą się Eliza Borowska i Wojciech Czerwiński, który jest również reżyserem sztuki.

Posłuchaj
13:53 Poranek Dwójki 8.05.2024 czerwiński.mp3 Wojciech Czerwiński o reżyserowanym przez siebie spektaklu "Cztery pory miłości" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Wojciech Czerwiński (aktor, reżyser spektaklu "Cztery pory miłości")

Data emisji: 8.05.2024

Godzina emisji: 9.35

pg/mgc/wmkor

reklama

Czytaj także

"78 i co nieco wincyj". Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 11:55
- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Charków! Charków!". Reżyserka: próbujemy zbudować na scenie prawdziwą ukraińską awangardę [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 13:00
- W latach 1920-1930 do Charkowa przyjechało mnóstwo bardzo zdolnych młodych ludzi, którzy postanowili, że zrobią tu światową stolicą awangardy. Przenosimy się w ten czas, w te klimaty i próbujemy na scenie Teatru Polskiego zbudować prawdziwą ukraińską awangardę - mówiła w Dwójce Svitlana Oleshko, reżyserka spektaklu "Charków! Charków!".
rozwiń zwiń