Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 00:30
Już dziś o 19:30 NOSPR wykona słynne dzieła początku XX wieku: Symfonię liryczną Zemlinskyego i Koncert na orkiestrę Bartoka.

Symfonia liryczna Aleksandra von Zemlinsky'ego to siedmioczęściowy cykl pieśni do tekstów Rabindranatha Tagorego  (w niemieckim przekładzie) na sopran, baryton i orkiestrę, silnie inspirowany podobnym cyklem Gustava Mahlera. Dzieło Zemlinsky'ego z kolei wywarło wpływ na Suitę liryczną Albana Berga. Berg zadedykował swój utwór Zemlinsky'emu, a dedykację wzmacnia bezpośredni cytat z Symfonii lirycznej.

Koncert na orkiestrę Beli Bartóka należy do najchętniej wykonywanych utworów kompozytora. Powstał w roku 1943 a prawykonanie miał w grudniu 1944 roku – orkiestrą bostońską dyrygował Sergiusz Kusewicki. W Koncercie każda sekcja instrumentalna kolejno traktowana jest na sposób wirtuozowski i tym dzieło różni się od symfonii.

W czwartej części Bartók zamieścił fragment będący parodią VII Symfonii Szostakowicza – Węgier nie cierpiał tego utworu i dał temu wyraz w szczególny sposób. Żarcik obrócił się poniekąd przeciw Bartókowi – to właśnie parodia Szostakowicza jest najbardziej znynm tematem z całego dzieła.

Transmisję z Katowic poprowadzi Marcin Majchrowski.

W przerwie z gośćmi NOSPR porozmawia Ewa Niewiadomska (PR Katowice).

Program

Alexander von Zemlinsky Symfonia liryczna na sopran, baryton i orkiestrę

Béla Bartók Koncert na orkiestrę

Wyk. Christiane Oelze – sopran, Stephan Genz – baryton, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Alexander Liebreich - dyrygent

9 grudnia (piątek), godz. 19:30

Czytaj także

Język dźwiękowy Krzysztofa Meyera

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 14:02
Przy okazji retransmisji światowego prawykonania "Sinfonia da requiem" z Krzysztofem Meyerem o jego świecie dźwiękowym rozmawiała Alina Kurczewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Rowicki - Karajan Wschodniej Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 16:00
Tak już w latach pięćdziesiątych ochrzciła wybitnego polskiego dyrygenta zachodnia prasa. Przed 22. rocznicą śmierci Witolda Rowickiego przypominamy rozmowę, którą przeprowadziła z nim Anna Skulska.
rozwiń zwiń