Z biblioteki paryskiej Kultury: "Zniewolony umysł"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 13:00
Wydana w 1953 roku głośna książka Czesława Miłosza była próbą diagnozowania mechanizmów Nowej Wiary. Na audycję zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: źr.www.milosz365.pl

Czesław Miłosz napisał "Zniewolony umysł" w 1951 roku w Maisons-Laffitte, w domu "Kultury" Jerzego Giedroycia –  poeta mieszkał tam po swojej decyzji pozostania na emigracji. Równocześnie z polskim wydaniem, co miało miejsce w 1953 roku, ukazała się wersja angielska ("The Captive Mind") w Anglii, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Ukazała się również, nakładem Gallimarda, wersja francuska ("La pensée captive").

Dzisiejsze "Słowa po zmroku" nawiązują do cyklu "Dzieje książek z biblioteki paryskiej Kultury". O historii wydania w 1953 roku przez Instytut literacki "Zniewolonego umysłu" opowie dr Małgorzta Ptasińska-Wójcik z IPN. W audycji wykorzystano fragmenty korespondencji Jerzego Giedroycia z Konstatntym Jeleńskim, Jerzy Stempowskim i Juliuszem Mieroszewskim .

Zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

10 lutego (czwartek), godz. 21:30

Czytaj także

Cały świat obchodzi Rok Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 13:00
- Jestem spokojny o przyszłość naszego noblisty. To, co przygotowujemy w tym roku, pozwoli jego twórczości odżyć – mówił Grzegorz Gauden.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archipelag Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 15:43
W pierwszej audycji z nowego cyklu poświęconego życiu i twórczości Czesława Miłosza litewski poeta Thomas Venclova mówi o "Rodzinnej Europie". Posłuchaj.
rozwiń zwiń