Teoria ruchów Vorbla

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 19:30
Do wysłuchania fragmentów nowo wydanej książki Tomasza Białkowskiego zapraszamy od poniedziałku do piątku o 23.00. Czyta Kazimierz Kaczor.

"Bohaterem 'Teorii ruchów Vorbla' jest tak naprawdę ludzki los – jego zwroty, zawirowania, paradoksy, zapętlone sytuacje, które nie przynoszą łatwych rozwiązań. Autor wprowadza liczną plejadę postaci, a każda z nich – swoją historię. Główna postać opowieści bynajmniej nie jest osobowością świetlaną: profesor fizyki, początkowo idealista, potem oportunista, mistrz pozorów. Wszystkie postacie łączy jedna właściwość – popadanie w skrajności. Jakby na złość współczesnemu światu, którego korporacyjna poprawność głośno domaga się od nas umiaru i racjonalizmu w różnych dziedzinach życia. Białkowski nie poddaje się  modnym  manierom artystycznym, a język jego prozy reaguje na rozmaite możliwe do usłyszenia w rzeczywistości tony  i sposoby mówienia, zgodne z psychologiczną konstrukcją bohaterów. Wszystko to kształtuje wyrazistość i plastyczność utworu. Czytając, mocą wyobraźni od razu znajdujemy się wewnątrz stworzonego przez pisarza kręgu ludzi i ich spraw." (Włodzimierz Kowalewski)

/


Autor o książce:
"Pragnąłem napisać przewrotną opowieść o rodzinie. Historię o rozpadzie więzi. Tytułowy Vorbl, wierząc w naukowe objaśnianie świata, pozostaje bezradny w stosunku do własnych emocji i do osób, które są tak naprawdę sobie obce, choć należą do rodziny. Metaforyczne potraktowanie teorii, przywołanej na wykładzie z fizyki, odsłania nie tylko niemożność porozumienia się, ale też bezpowrotną stratę tego, co wydawało się nie do zniszczenia: miłości, przyjaźni, wierności, ideałów. To również historia o samotności, o robieniu dobrej miny do złej gry, o życiu przegranym, choć pozornie zwieńczonym sukcesem".

6 czerwca (poniedziałek) - 10 czerwca (piątek), godz. 23:00

Tomasz Białkowski (ur. w 1969 r. w Jezioranach koło Olsztyna) debiutował w 2001 r. opowiadaniem "Chłód", rok później wydał zbiór opowiadań "Leze". W roku następnym opublikował sztukę "Drzewo", w 2005 r. wydał minipowieść "Dłużyzny" (fragmenty zamieszczono w antologii prozy polskiej prestiżowego niemieckiego kwartalnika "die horen"). Wydaną w 2006 r. powieść "Pogrzeby" Polski Instytut Książki zaliczył do najciekawszych nowości roku i rekomendował w katalogu "New Books from Poland". Książka znalazła się w finale literackiej nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn".
W 2008 r. wydał dwie powieści: "Mistrzostwo Świata" oraz "Zmarzlinę", uhonorowaną Literacką Nagrodą Warmii i Mazur.
Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury w dziedzinie literatury oraz stypendystą Marszałka Województwa. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn w dziedzinie literatury. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Olsztynie.

Czytaj także

Korczak. Próba biografii

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 10:50
Do wysłuchania fragmentów nowo wydanej książki Joanny Olczak-Ronikier zapraszamy od poniedziałku do piątku o 23.00. Czyta Mariusz Benoit.
rozwiń zwiń