Matura 2024. Matematyka na poziomie podstawowym. Jakie zadania mogą się pojawić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matura 2024. Matematyka na poziomie podstawowym. Jakie zadania mogą się pojawić?
Matematyka jest jednym z obowiązkowych przedmiotów na egzaminie maturalnymFoto: PAP/Marcin Bielecki

W środę, 8 maja, maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest to egzamin obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

  • O godz. 9 w całym kraju rozpoczęła się obowiązkowa matura z matematyki na poziomie podstawowym. Napisze ją ponad 260 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Matura 2024. Matura z matematyki na poziomie podstawowym

Matematyka jest jednym z obowiązkowych przedmiotów na egzaminie maturalnym. Wszyscy zdający przystępują do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Każdy maturzysta może również przystąpić do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym jako przedmiotu dodatkowego.

- Matematyka opisuje funkcjonowanie wszechświata, praw natury. Wszystko podporządkowane jest matematyce. Mamy często takie myślenie, że matematyka to tylko liczby. W praktyce, w życiu do matematyki wracamy cały czas - powiedział w audycji "Sygnały dnia" dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, nauczyciel akademicki, popularyzator nauki.

Posłuchaj

8:52
Matura 2024. Matematyka na poziomie podstawowym. Jakie zadania mogą się pojawić? (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Matura 2024. Matura z matematyki - czego się spodziewać na egzaminie?


Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 29 do 40 zadań. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu, jest równa 50.

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.:
• zadania wyboru wielokrotnego,
• zadania typu prawda-fałsz,
• zadania na dobieranie.

Zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdą się m.in.:
• zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli,
• zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające wykonania prostego obliczenia lub bezpośredniego zapisania rozwiązania albo zapisania przeprowadzonego rozumowania lub obliczenia zwykle w dwóch lub trzech etapach,
• zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego i przedstawienia jej realizacji.

Przedstawione przez zdającego rozwiązanie zadania otwartego, w którym zdający m.in. oblicza, wyznacza, wyprowadza, uzasadnia, wykazuje, musi prezentować pełny tok rozumowania, uwzględniać warunki zadania, a także odwoływać się do twierdzeń matematycznych i własności odpowiednich obiektów matematycznych.

Wszystkie zadania egzaminacyjne będą sprawdzały poziom opanowania umiejętności określonych w następujących wymaganiach ogólnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej:
• sprawność rachunkowa, 
• wykorzystanie i tworzenie informacji, 
• wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji,
• rozumowanie i argumentacja.

Zadania egzaminacyjne będą dotyczyły następujących obszarów tematycznych matematyki:
• liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności,
• funkcje, ciągi, optymalizacja,
• planimetria, geometria analityczna, stereometria,
• kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.

Matura 2024. Egzamin z języków kaszubskiego, łemkowskiego oraz łacińskiego i kultury antycznej

W środę, 8 maja, po południu przeprowadzone zostaną egzaminy pisemne z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej. Przedmioty te należą do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, zdają je tylko ci maturzyści, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do nich. Egzaminy z przedmiotów do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym.


Najczęściej czytane

Aby zdać egzamin, maturzysta musi uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia z danego egzaminu. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki tegorocznych matur 9 lipca. Tego dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.

Matura 2024. Jak wygląda egzamin?

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Obowiązkowy dla maturzystów jest też jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym, czyli egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą wybrać maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wszyscy muszą przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Najczęściej czytane


Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie. PAP/Maciej Zieliński Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie. PAP/Maciej Zieliński

***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzili: Daniel WydrychGrzegorz Osiecki
Autorka materiału:
 Izabela Kostyszyn
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, nauczyciel akademicki, popularyzator nauki)
Data emisji: 9.05.2024
Godzina emisji: 7.40

Jedynka/CKE/PAP/IAR/kk

kormp

Polecane