Logo Polskiego Radia
Polskie Radio

"Duża ustawa medialna" już w Sejmie. Wprowadza media narodowe i opłatę audiowizualną

IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 21.04.2016
Projekt tak zwanej dużej ustawy medialnej wpłynął do Sejmu. Poinformował o tym wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański.

Na projekt składają się: ustawa o mediach narodowych, ustawa o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające dla tych ustaw. Jest to projekt poselski.

Ustawa powołuje media narodowe

W pierwszej połowie miesiąca Informacyjna Agencja Radiowa poznała szczegóły planowanej reformy mediów publicznych. Ustawa o mediach narodowych przewiduje powołanie instytucji "mediów narodowych". Wymienia w tej grupie: Polskie Radio, Telewizję Polską, 17 rozgłośni regionalnych oraz Polską Agencję Prasową.

Powstaną: Fundusz Mediów Narodowych i Rada Mediów Narodowych

Projekt tzw. dużej ustawy medialnej zakłada też powstanie Funduszu Mediów Narodowych oraz Rady Mediów Narodowych. Zadaniem Rady ma być nadzorowanie działalności instytucji mediów pod względem zgodności z prawem i gospodarności. Rada będzie też wyłaniać redaktorów naczelnych Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, 17. narodowych rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej.

Rada ma być organem Funduszu Mediów Narodowych. Będzie liczyć pięć osób. Po dwóch członków powołają Sejm i Prezydent, jednego Senat. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Ze swego grona Rada wyłoni przewodniczącego.

Abonament RTV zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną 15 zł/miesiąc, doliczaną do rachunku za prąd

W projekcie ustawy o składce audiowizualnej zapisano, że będzie ona wynosić 15 złotych miesięcznie. Opłata ma być doliczana do rachunku za prąd i naliczana od każdego punktu poboru.

Zwolnienia z opłaty dla 75-latków

Zwolnione z opłaty audiowizualnej będą: osoby powyżej 75 roku życia, niepełnosprawni, uprawnieni do świadczenia opiekuńczego oraz do korzystania z ryczałtu energetycznego, czyli świadczenia przysługującego m.in. kombatantom.

Opłata będzie wnoszona na rachunek dostawcy prądu

Osoby fizyczne i prawne zobowiązane do opłaty składki audiowizualnej będą ją wpłacać na rachunek bankowy inkasenta, czyli właściwego przedsiębiorstwa energetycznego.

Spółki akcyjne mediów zostaną przekształcone w osoby prawne

Trzeci projekt to przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych oraz ustawę o składce audiowizualnej. Projekt zakłada, że 1 lipca 2016 roku obecne spółki akcyjne mediów publicznych zostaną przekształcone w osoby prawne. Z dniem przekształcenia akcje Skarbu Państwa w byłych spółkach ulegną umorzeniu bez wynagrodzenia.

Kierownikom wygasną umowy 30 września 2016 r.

Wygaszanie umów o pracę w związku z przekształceniem prawnym spółek medialnych ma objąć tylko osoby zatrudnione na stanowisku dyrektora, zastępcy dyrektora,kierownika bądź zastępcy kierownika lub na stanowisku szefa redakcji bądź zastępcy szefa redakcji.

Umowy takie mają wygasnąć z dniem 30 września 2016 roku, chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy.

Przepis ten nie będzie dotyczył pracowników, którzy korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy, określonej w odrębnych przepisach. Pracownicy, którym umowy nie zostaną przedłużone, będą przysługiwać odprawy zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Już po ujawnieniu treści projektów Krzysztof Czabański zastrzegał, że niektóre zapisy mogą zostać zmodyfikowane przed ostatecznym złożeniem projektu do Sejmu.

Dotyczyło to zwłaszcza wysokości opłaty audiowizualnej oraz wygaszania umów pracowników mediów publicznych, które mogłoby objąć tylko kierownictwo spółek, a nie jak stanowi pierwotny projekt - wszystkich zatrudnionych poza stanowiskami chronionymi.

IAR, PAP, jk

sortuj
liczba komentarzy: 3
  1. jsburyj@o2.pl
    2016-04-22 21:55
    Jak można wpaśc na tak idiotyczny pomysł żeby pobierać abonament przy świetle w garażu gdzie stoi zamknięty samochód i nikt tam nie oglada telewizji.Na działkę jak wychodzę to po to żeby odpocząć od tego pudła wypielić grzadki podlać kwiaty a nie oglądać telewizję.Na litość opamiętajcie się kto to wymyślił.Szukacie pieniędzy nie tam gdzie trzeba.Nierobom i uchodżcom dajecie za darmo a swoich lidzi będziecie gnębić do ostatnie kropli.Opamiętania.Proszę.
  2. jsburyj@o2.pl
    2016-04-22 21:32
    czytając projekt ustawy o płaceniu abonamentu RTV doczytałam się,że opłata w wysokości 15,00 zł będzie doliczana do każdego rachunku gdzie jest pobierany prąd.Dlaczego? W gospodarstwie domowym posiadam rtv ale jesli chodzi o garaż i działkę to z tym się nie zgadzam.Dlaczego mam płacić tyle razy za to samo.To jakiś pomylony pomysł.Opamiętajcie się.Z czego płacić za co zyć.Litości.
  3. abhinc@wp.pl
    2016-04-22 18:45
    "Ładnie" nas emerytów chcecie potraktować!!! Okazuje się że ta banda PO i PSL była bardziej wyrozumiała i łaskawa dla emerytów! Oni zwolnili nas z opłat audiowizualnych od 65 roku życia!!! A więc od uzyskania emerytury! Awy co ? chcecie ratować rtv biednymi emerytami.Jeszcze trochę i zaczne was traktować identycznie jak tą "SWOŁOCZ".Na razie traktuję was z małej litery. Ale podejżewam że na tej kadencji karierę swoją zakończycie. Czego będę wam tego życzył jak się nie wycofacie ze swoich bandyckich projektów. pan czabański za ten projekt powinien wylądować na zielonej trawce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Abonament bez tajemnic
Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?
Jak zarejestrować odbiornik?
Ile wynosi kara za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika?
Ile wynosi opłata za utrzymanie odbiornika radio-telewizyjnego?
W jaki sposób można opłacić abonament?
Czy można opłacić abonament przez Internet?
Czy istnieje możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia?
Jak złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat za abonament?
Czy jeżeli opłacam telewizję kablową, satelitarną lub platformy cyfrowe muszę płacić również abonament radiowo-telewizyjny?
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłat abonamentowych?
Ile wynosi kara za niezarejestrowany odbiornik?
Jakie są terminy płatności abonamentu?
Czy trzeba płacić za popsuty telewizor?
Czy osoba, która ma w domu np. dwa telewizory i trzy radia, musi za każde z tych urządzeń płacić osobny abonament?
Czy trzeba płacić, jeżeli posiada się radio wyłącznie w samochodzie?
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Jak firmy powinny wnosić opłaty abonamentowe?
Na co przeznaczane są wpływy z abonamentu?
Czy urzędnik zawsze może przeprowadzić kontrolę?
Po co abonament, skoro media publiczne mają wpływy z reklam?
Czym media publiczna różnią się od komercyjnych?