Polskie Radio
Section05
W POLSKIM RADIU

Nowy "Radiobook": "Szaleństwo Almayera" Josepha Conrada cz. I. [POSŁUCHAJ]

Joseph Conrad, czyli pochodzący z Berdyczowa na terenie dzisiejszej Ukrainy Józef Teodor Konrad Korzeniowski (1857-1924), miał życie pełne żeglarskich przygód i egzystencjalnych wyzwań. Wieczną sławę zyskał jako jeden z najwybitniejszych w dziejach prozaików piszących po angielsku. Zmarł w Anglii, choć do końca życia pasjonował się sprawami swojej pierwszej, polskiej ojczyzny. "Szaleństwo Almayera" to jego debiutancka powieść.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Joseph Conrad Maciej Maciejewski

Polskie Radio ogłosiło konkursy na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną

Polskie Radio zaprasza muzyków, wytwórnie muzyczne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w 2023 roku. Radiowe Centrum Kultury Ludowej czeka na zgłoszenia do Folkowego Fonogramu Roku 2023 i do Fonogramu Źródeł Roku 2023 do 20 lutego bieżącego roku. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU

"Na imię mi było Krzysztof". 103 lata temu urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński

22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa Powstanie Warszawskie poezja poezja śpiewana HISTORIA W POLSKIM RADIU historia Polski

Wincenty Witos. Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony liderowi ludowców

Z okazji 150. rocznicy urodzin i ustanowienia 2024 Rokiem Wincentego Witosa portal PolskieRadio.pl przygotował specjalny serwis multimedialny witos.polskieradio.pl poświęcony tej postaci. Znaleźć w nim można unikatowe nagranie Wincentego Witosa, niepublikowane od dziesięcioleci wspomnienia osób, którzy mieli okazję poznać go osobiście, a także liczne wypowiedzi historyków. Zawiera on także archiwalne fotografie, niejednokrotnie publikowane w Internecie po raz pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Wincenty Witos

Polskie Radio współorganizatorem koncertu "Psalmy Pokoju i Pojednania"

Taki wieczór nie zdarza się co dzień! Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zorganizowali wyjątkowy koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania", który odbył się w środowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na scenie można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. W koncercie wystąpili także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova i Golec uOrkiestra. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU judaizm Ulmowie Michał Zabłocki Zbigniew Książek Jerzy Łysiński Bartek Gliniak Piotr Rubik Golec uOrkiestra Michał Jurkiewicz Małgorzata Markiewicz Halina Mlynkova Ricky Lion Marcin Sójka Filharmonia Podlaska Janusz Wierzgacz Magdalena Wolińska-Riedi Symcha Keller studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio koncert koncerty w Polskim Radiu

Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego cz. II [POSŁUCHAJ]

Owocem literackiej mody na powieści podróżnicze w pierwszej połowie XVIII są arcydzieła światowej literatury: "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe (1719) i "Podróże Guliwera" Jonathana Swifta (1726). Wśród pionierów tego gatunku nie było co prawda naszych rodaków, ale i na tym polu lekcje zostały szybko odrobione. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" (1775) Ignacego Krasickiego z miejsca zyskały w Polsce wielką popularność, a przez kolejne pokolenia czytelników zostały uznane za część kanonu polskiego pisarstwa.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

Ferie zimowe z Polskim Radiem

Polskie Radio podczas ferii zimowych zaprasza na audycje specjalne, spotkania, konkursy z nagrodami i dużo dobrej muzyki. To już ostatni tydzień zimowego wypoczynku uczniów. Do tej pory odwiedziliśmy siedem miejscowości górskich, skąd nadawaliśmy audycje ze stoków narciarskich w ramach akcji "Z głową w górach". Przed nami finał akcji w Krynicy-Zdroju w dniach 23-24 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Z głową w górach Wisła dzieci konkurs podróże narty śnieg W POLSKIM RADIU

Dawid Bowie – pięć najważniejszych albumów artysty

26 studyjnych płyt zdążył wydać David Bowie w trakcie trwającej pół wieku kariery. Niektóre z nich były arcydziełami, inne oznakami artystycznego spadku formy, który dopada każdego artystę o tak długim scenicznym stażu. Przypominamy pięć albumów, które z różnych powodów zajmują wyjątkowe miejsca w dyskografii wokalisty, który 8 stycznia skończyłby 77 lat.
Zobacz więcej na temat:  David Bowie MUZYKA muzyka hp W POLSKIM RADIU