X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Ratownika Górskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 19:46
Wybierając cel wakacyjnego wyjazdy często decydujemy się na aktywny wypoczynek w górach. Kojarzą się nam one z pięknymi dolinami, rwącymi potokami czy też zapierającymi dech w piersiach widokami. Panoramy górskie wyglądają tak niecodziennie i majestatyczne, że z łatwością motywują nas do wysiłku i zdobywania pobliskich szczytów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olesia Bilkei

Aktywność w górach wymaga jednak przygotowania. Statystyki GOPR bezwzględnie wskazują, że wypadkom ulegają najczęściej osoby, które nie zaplanowały odpowiednio swojej górskiej wycieczki lub nieobiektywnie dokonały oceny własnych sił i umiejętności.

Ratownicy górscy wielokrotnie nawołują do odpowiedzialnego przygotowania się w góry. Proszą by zawsze dostosować trasę do swoich możliwości i aktualnych warunków pogodowych. By pamiętać o pozostawieniu informacji o planowanej trasie i przewidywanej godzinie dotarcia lub powrotu. Namawiają do korzystania z aktualnych i sprawdzonych prognoz pogody. Mimo wszystko rady te nie zawsze docierają do wszystkich.

Zatem jak przeżyć górską przygodę w sposób bezpieczny i atrakcyjny bez względu na poziom naszej wiedzy i pakietu dotychczasowych doświadczeń? Najlepiej zapytać o to Ratowników GOPR będąc z nimi twarzą w twarz!

W samym środku sezonu letniego, w dniach 3-4 sierpnia będzie ich można spotkać na Deptaku w Krynicy – Zdrój. Stolica małopolskich uzdrowisk dzięki Fundacji GOPR zamieni się w wartościowe centrum doradcze, w ramach którego kilkudziesięciu Ratowników GOPR prowadzić będzie specjalistyczne warsztaty w tematyce górskiej.

Impreza plenerowa organizowana pod hasłem „Dzień Ratownika Górskiego” stanowi idealny wstęp do przygotowań aktywnego wypoczynku w górach, bez względu na poziom wiedzy górskiej oraz przedział wiekowy. To również alternatywa dla rodzin, które poszukują nietuzinkowych, oryginalnych wydarzeń rekreacyjno – edukacyjnych w rejonie o szerokich walorach kulturalnych, turystycznych i krajobrazowych.

 Wydarzenie o tym charakterze jest najprawdopodobniej ewenementem w skali Europy, gdyż nigdzie na taką skalę i w tak interesującej formie Ratownicy Górscy nie prowadzą ogólnodostępnej promocji zasad bezpiecznego przebywania i poruszania się w terenie górskim. Przydatne wskazówki zostaną przekazane na kolejnych stanowiskach takich jak udzielanie I pomocy, przygotowanie do wyjścia w góry, nawigacja w terenie, bezpieczeństwo na wodach górskich czy też na stanowisku wspinaczka i jaskinie.

Aktywny udział zapewni forma zabawy (quizu) o nazwie „Górska Przygoda z Ratownikiem GOPR”, w ramach której uczestnik otrzymuje kartę zawierającą koleje numery stanowisk które należy odwiedzić. Zaliczenie stanowisk polega na wykonaniu czynności, ćwiczenia, zadania lub udzielenia odpowiedzi na losowo wybrane pytanie. W ten prosty i ciekawy sposób Akademia GOPR obejmie wszystkich, a o indywidualne dopasowanie poziomu edukacji do wieku i doświadczenia uczestnika warsztatów zadbają doświadczeni Ratownicy GOPR. Dodatkową korzyścią jest możliwość zdobycia podczas zabawy atrakcyjnych nagród, co zdecydowanie wpływa na dodatkową motywację w zdobywaniu wiedzy.

To jednak nie jedyna atrakcja jaką goprowcy przygotują dla uczestników w wakacje. Dla tych którzy wezmą udział w imprezie przygotowano wyjątkowe pokazy ratownictwa górskiego, w tym pokazy wysokościowe oraz z udziałem psów ratowniczych GOPR. Dodatkowo będzie można obejrzeć przygotowaną specjalnie na te okazję wystawę zdjęć ukazującą pracę ratowników GOPR. W programie imprezy przewidziano również pieszą wycieczkę na Jaworzynę Krynicką z Ratownikami GOPR.

Podczas dwudniowej imprezy nie zabraknie również czegoś specjalnego dla najmłodszych.  Do dyspozycji dzieci w ramach „Górskiego placu zabaw – Mały Ratownik – Wielka Energia”, przygotowane będą ścianki wspinaczkowe oraz wiele atrakcji, w tym zabawy z liną, konkurencje sprawnościowe oraz inne ciekawe aktywności nawiązujące do środowiska górskiego (jaskinie, rwące rzeki górskie itp.).

Dla miłośników filmów górskich przygotujemy nie małą niespodziankę w postaci kina plenerowego, w ciekawym repertuarem.

Ciekawe połączenie koncepcji otwartego pikniku z zabawą i edukacją, do tego w nietuzinkowym miejscu sprawia, że impreza „Dzień Ratownika Górskiego” powinna stać się obowiązkowym przystankiem dla każdego adepta górskich wyzwań.

 mat. pras.