Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 13:55
Kolejna, dwudziesta ósma edycja światowego święta plakatu - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie dobiega końca...
Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie - plakat
Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie - plakatFoto: mat. promocyjne

9 września 2023 wraz z Organizatorami zapraszamy do Pałacu Czapskich na finisaż wydarzenia, w ramach którego o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z tegoroczną laureatką Konkursu Głównego, ukraińską projektantką graficzną i artystką wizualną - Dashą Podoltsevą oraz prezentacja jej prac. To także ostania szansa dla wszystkich miłośników i miłośniczek plakatu, by obejrzeć na żywo wystawę Konkursu Głównego oraz wystawy Alaina Le Querneca (gościa specjalnego i tegorocznego laureata Nagrody Józefa Mroszczaka), Członków Międzynarodowego Jury Biennale oraz jego Organizatorów. Oprowadzanie kuratorskie Mateusza Machalskiego po wystawie odbędzie się tego dnia dwukrotnie - o 12:00 i 20:00.

- Moje refleksje, obserwacje i przemyślenia przekładam na plakaty, które stają się wyrazem wszystkiego, co dzieje się wokół mnie. Bolesne wiadomości z frontu pojawiają się nieustająco i zadają cierpienie, zmuszając do dalszego tworzenia. Plakaty z tej serii przechowuję w swoim prywatnym archiwum internetowym, by utrwalić chronologię moich przeżyć wojennych - mówi Dasha.

Grafika zaangażowana Dashy Podoltsevej
Po wybuchu wojny Dasha Podoltseva stworzyła cykl "Ukraine_war (plakaty)". To odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022. Tematem spotkania z ukraińską artystką wizualną jest grafika zaangażowana w kontekście wojny i problemów światowych jako tematu graficznego i artystycznej perspektywy Dashy Podoltsevej. Spotkanie z laureatką konkursu głównego 28. MBP w Warszawie i prezentacja prac artystki odbędą się w języku angielskim.

Dasha Podoltseva
To urodzona w Kijowie ukraińska projektantka graficzna i artystka wizualna. Jest absolwentką Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, gdzie studiowała rysunek i malarstwo w pracowni Oleksandra Titowa. Ukończyła szkołę letnią Central Saint Martins / University of Arts London, szkołę plakatową Petra Bankova oraz Szkołę Urbanistyki Canactions Studio 1. Wybrane wystawy: "Kim jestem?", Odessa, Charków, Użhorod, Iwano-Frankiwsk, Kijów (2019-2020), "Labirynt pamięci", Arsenał Mystetskyi, Kijów (2020), "VNGRDR", PostPlayLab, Kijów (2020), "Different Together", Mystetskyi Arsenal, Kijów (2021), B.I International Poster Art Biennale, Korea (2021), "Stand With Ukraine", UCLA Design Media Arts, Los Angeles (2022), "Voices", ukraiński House, Kijów (2022), "Architektura krucha. SERIA___", Rezydencja VN, Zurych (2022).

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ipb.warsaw (@ipb.warsaw)

Art Piknik vol. 4
9 września w godzinach 12:00 - 19:00 na Dziedzińcu ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu już po raz czwarty odbędzie się organizowany przez Elementy i Samorząd Studencki ASP Art Piknik. Swoje stoiska zaprezentują studentki i studenci ASP w Warszawie i wystawcy ubrań vintage wyselekcjonowani przez Koty Vintage YARD SALE. Można będzie obejrzeć i kupić: grafiki, rysunki, obrazy, pocztówki, ceramikę, biżuterię, ręcznie malowane ubrania, koszulki ozdobione oryginalnym sitodrukiem i wiele innych intrygujących przedmiotów.

Harmonogram
• Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie - 9 września 2023, Pałac Czapskich:
• 12:00 Oprowadzanie kuratorskie Mateusza Machalskiego
• 12:00 - 19:00 Art Piknik - kiermasz prac studenckich i ubrań vintage
• 18:00 Finisaż | Spotkanie z Dashą Podoltsevą, laureatką konkursu głównego 28. MBP w Warszawie. "Wojna i problemy światowe - temat graficzny i artystyczna perspektywa Dashy Podoltsevej". Spotkanie w języku angielskim poprowadzi Marcin Władyka - wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, twórca plakatów, znaków graficznych, animacji telewizyjnych, grafiki wydawniczej; projektant książek. W 2000 roku nagrodzony srebrnym medalem MBP w Warszawie.
• 20:00 Oprowadzanie kuratorskie Mateusza Machalskiego
• DJ Nat Young & Friends

Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5

Wydarzenie objęte jest naszym patronatem.