Znamy kolejne wydarzenia Ars Independent 2017

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 15:07
Czas poznać kolejne wydarzenia Ars Independent 2017!
Retro-Japan-Akira
Retro-Japan-AkiraFoto: mat. pras.

Od 26 września do 1 października odkrywać będziemy w Katowicach nowości w dziedzinach filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu. Tegoroczna, 7. edycja festiwalu jeszcze intensywniej skonfrontuje ze sobą najróżniejsze media audiowizualne i młodą, debiutancką twórczość z nieoczywistą klasyką.

Co już wiemy o programie Ars Independent Festival 2017? Jakie wydarzenia już zdradzono?

FILM

W konkursie Czarny Koń Filmu zobaczymy jak co roku 6 pełnych metraży, które powalczą o tytuł i statuetkę Czarnego Konia oraz 500 euro. Podobnie jak w roku ubiegłym – nagrodę w tym i pozostałych konkursach przyzna festiwalowa publiczność.

Ponadto przegląd twórczości jednego z ojców polskiej szkoły filmowej – Jerzego Kawalerowicza – w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci reżysera. Opatrzone krytyczną prelekcją czekają na nas: „Pociąg” (1959), „Matka Joanna od Aniołów” (1961) oraz „Śmierć prezydenta” (1977).

W tradycyjnej już sekcji dokumentów i filmów muzycznych Miasto Muzyki zobaczymy: „Ucho wewnętrzne” (2016), „Liberation Day” (2016) oraz „Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki” (2017).

ANIMACJA

Podobnie jak w latach ubiegłych konkurs Czarny Koń Animacji to około 30 krótkometrażowych filmów animowanych, wybranych w tym roku spośród ponad 1700 zgłoszeń z całego świata. Jak zawsze w 3 setach zobaczymy kalejdoskop technik, gatunków i stylów.

Sekcja Retro Japan przybliży przełomowe, szalenie nowatorskie w swoich czasach, a dzisiaj absolutnie klasyczne, pełnometrażowe anime; wśród nich m.in. „Akira” (1988).

We współpracy z Royal College of Art spojrzymy na młodą brytyjską animację. Londyńska szkoła to jedna z najpłodniejszych na europejskiej mapie kuźni wschodzących talentów.

GRY WIDEO

Na otwartej wystawie Czarny Koń Gier Wideo zagramy w 6 nowych gier, będących mikrokosmosem tego co aktualne w interaktywnej rozrywce.

Przegląd Najgorsze Gry Świata to wystawa tego co legendarnie niegrywalne – gier, które nigdy nie powinny ujrzeć błękitnego światła ekranu; od których mysz ucieka.

W nocy z 29 na 30 września odwiedzimy Nocną Giełdę Gier Wideo – targi i showcase polskich niezależnych twórców. Stoiska z najnowszymi produkcjami, także będącymi jeszcze w produkcji, wypełnią przestrzeń gmachu Katowice Miasto Ogrodów. Warto dodać, że jeszcze tylko do 31 lipca twórcy i studia mogą zgłaszać swój udział.

Spotkania z grami uzupełnią najnowsze przygodówki z katowickiego studia Artifex Mundi.

WIDEOKLIP

Konkurs Czarny Koń Wideoklipu – goszczący po raz drugi na festiwalu – to wybór 30 teledysków przesuwających granice wideoklipu we wszystkich możliwych kierunkach.

Ponadto w secie Choke&Blind przegląd teledysków spod znaku estetyki szoku. W Obligatoryjnych Odysejach – spotkania teledyskowej formy i filmu krótkometrażowego. W Animowanych Wideoklipach – pogodna podróż po zjawisku animacji w teledysku. A w Wideoklipach 360 – kontynuacja obserwacji nowych trendów w goglach VR.

– Ars Independent. Tego nie ogarniesz – komentuje Bartek Sołtysik, rzecznik medialny Ars Independent.

Ars Independent Festival 2017 - festiwal filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu - odbędzie się w Katowicach w dniach od 26 września do 1 października. Pełny program festiwalu poznamy 29 sierpnia.

mat. pras.