Płyta tygodnia. Mery Spolsky "Dekalog Spolsky"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:46
Po dwóch latach od debiutu Mary Spolsky wraca z nowym albumem. 27 września ukazał się "Dekalog Spolsky".
Mery Spolsky
Mery SpolskyFoto: mat. pras.

"Dekalog Spolsky" to 10 zasad wokalistki przedstawionych w 10 piosenkach. Tłumaczy jak polubić siebie, nie przejmować dodatkowymi centymetrami i jak zadbać o swoją głowę. Znajdziemy tu również wyjaśnienia i wskazówki, np. dlaczego cieliste rajstopy są już niemodne i jak przeklinać kulturalnie. Nie znajdziemy tu miłosnych tematów, które schodzą na dalszy plan, bo Mery znudziła się już panem, którego na pierwszej płycie "Miło było poznać".

Dziesięć przykazań spolsky uczy, że "nie mówi się drugiej osobie źle", a wszystkim smutnym myślom warto pokazać "FAKA" lub zamienić je w "Technosmutek". Zamiast myśleć o byłych, lepiej zjeść ciastko, a ulubione ciastko Mery to "Bigotka", bo "zemsta jest słodka jak bigotka". 

Mery traktuje "Dekalog Spolsky" jako swój indywidualny, moralny drogowskaz i zostawia słuchacza z dziesięcioma przykazaniami spolsky, których treść jest następująca:

  1. Nie będziesz mieć imprez zbędnych przede mną
  2. Nie będziesz wzywać byłych twych nadaremno
  3. Pamiętaj aby Ewę święcić
  4. Czcij głowę swoją
  5. Nie noś cielistych rajstop
  6. Nie przeklinaj
  7. Nie wściekaj się
  8. Nie mówi się drugiej osobie źle
  9. Nie pożądaj instagrama bliźniego swego
  10. Ani żadnej myśli, która smutna jest

Zobacz teledysk do utworu "Bigotka":

Bardzo ważną rolę szafa, o której usłyszymy w utworze "Szafa Meryspolsky", a odgrywa na płycie ważną rolę, bo wszystkie sample i wokale powstały właśnie tam. Płyta jest utkana z analogowych brzmień, a wszelkie rytmiczne dodatki to nagrane na mikrofon obcasy, futra, wieszaki i łańcuszki.

Za muzyczną produkcję odpowiada No Echoes, a mastering wykonał Rafał Smoleń. Za teksty odpowiedzialna jest jak zwykle Mery Spolsky, która tym razem postawiła na jeszcze więcej gier słownych i gimnastyk językowych. Każde słowo jest sto razy przemyślane, chowa drugie dno i nie boi się niewyparzonej gęby. Zdjęciami zajęła się Grymuza, okładkę zaprojektował Mrotek, a Kayax wydał album.

Tracklista:

INTRO: Dekalog Spolsky
1. Mazowiecka Kiecka
2. Bigotka
3. Szafa Meryspolsky
4. Sorry From The Mountain
5. Cieliste Rajstopy
6. KA
7. Kosmiczna Dziewczyna
8. FAK
9. Blond Włosy
10. Technosmutek
BONUS: Ups! (feat. Igorilla)

mat.pras.

Zobacz więcej na temat: Polecamy