Płyta tygodnia: Rita Pax "Piękno. Tribute to Breakout"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 23:55
Zespół Rita Pax na czele z Pauliną Przybysz oddał hołd legendarnemu składowi Tadeusza Nalepy. 
Grupa Rita Pax
Grupa Rita PaxFoto: mat. promocyjne Universal Music Polska

- W latach 60. w Polsce zespół Breakout był oknem na Zachód. Muzycznym i wizualnym. Muzycy grali na światowej klasy instrumentach i to było słychać w ich brzmieniu. Co więcej, byli doceniani za granicą, nie tylko w bloku państw wschodnich - mówili członkowie grupy Rita Pax w audcji "Wszystko gra". 

RiTa Pax w składzie (od lewej): Paweł Zalewski, Paulina Przybysz i Piotr Zalewski oraz autorka audycji Ula Kaczyńska. RiTa Pax w składzie (od lewej): Paweł Zalewski, Paulina Przybysz i Piotr Zalewski oraz autorka audycji Ula Kaczyńska.

Rita Pax to zespół ludzi, którzy całe życie robią i grają muzykę, założony w 2012 roku przez Paulinę Przybysz, wraz z czołowymi muzykami polskiej sceny alternatywnej. W skład zespołu weszli muzycy znani z wielu składów koncertowych, m.in. Brodki, Mroza, Łąki Łan, Ani Rusowicz czy Edyty Bartosiewicz. Kasia Piszek – instrumenty klawiszowe i śpiew, Piotr Zalewski – gitara basowa, Paweł Zalewski – gitary, Jerzy Markuszewski – perkusja i oczywiście Paulina Przybysz na wokalu. Projekt Rita Pax powstał jako pole do wyrażania ich własnych fascynacji muzycznych - pełen inspiracji rockiem lat 60-tych, psychodelią i soulem, a to wszystko przefiltrowane przez współczesną wrażliwość i instrumentarium.

Paulina znana z bezkompromisowości i licznych muzycznych eksperymentów, po projekt Tribute to Breakout sięgnęła przy okazji 50-lecia wydania pierwszej płyty zespołu Breakout, na zaproszenie festiwalu Męskie Granie w 2019. Oczywistym wydało się, że skład z którym przygotowała projekt to Rita Pax. Projekt został doceniony nominacjami do Fryderyka 2020, w kategorii nowe wykonanie, co tylko dodało muzykom przekonania, o tym, że warto wejść do studia i zarejestrować swoje aranżacje tych kultowych przecież utworów.

Rita Pax - Gdybyś kochał, hej! (official video) | Rita Pax

- Rita Pax to skład, którego brzmienie magicznie zamyka się w naszej ekipie i zawsze daje mi poczucie bardzo organicznej sytuacji, a z materiałem Breakoutu zaprzyjaźnialiśmy się przez dłuższy czas. – wspomina Paulina - Pandemia na pewno dodała nam trochę przestrzeni i dystansu do tego, co przygotowaliśmy na jednorazowy występ podczas Męskiego Grania. W studiu nabrało to naszej harmonicznej warstwowości i niuansów. – dodaje. - Ja mogłam "polecieć" z chórkami, wiolonczelami i przestrzenią, Paweł dołożyć gitar i efektów, Kasia orkiestrowych i klawiszowych pomysłów i tak dalej. Za mix odpowiada klasycznie Jacek Antosik, który jakimś cudem potrafi wydobyć i posklejać te wszystkie dziwne elementy, znaleźć im odpowiednie miejsce i polać odpowiednim sosem.

Jak sami mówią, interpretacje piosenek Breakout przyszły im naturalnie. Między znanymi riffami i melodiami pojawiają się bardzo "paxowe" rozwiązania aranżacyjne. Blues, owszem ale trochę psychodeliczny, mocno zanurzony w indierockowym i zarazem soulowym alternatywnym sosie.

Rita Pax - Stare dusze (official video) | Rita Pax

- Praca nad tym materiałem to dla mnie, jako gitarzysty, przede wszystkim zmierzenie się z kultowymi już riffami - opowiada Paweł Zalewski. - Aranżowanie tych partii to wyzwanie, na które składają się przynajmniej trzy czynniki: po pierwsze zrobić to tak, aby nie zrazić obecnych fanów, po drugie - zaciekawić młodsze pokolenia materiałem, który przez proste bluesowe formy, momentami może sprawiać wrażenie zbyt jednorodnego, jak na obecne czasy. Po trzecie – dodaje Paweł - efekt musi być wyjątkowy i dający dużo frajdy zarówno dla odbiorców, jak i dla wykonawcy, bo przecież ta muzyka najlepiej broni się "na żywo".

Na płycie pojawili się też goście - Wojtek Waglewski, który zaśpiewał i zagrał w utworze "Modlitwa" jakby ten tekst i melodia były w nim od zawsze. Charyzmatyczny Łukasz Lach, czy wzruszający w swej nienachalności Igor Nikiforow w tytułowym "Pięknie".

mat. prasowe/kul