Samoloty bezzałogowe. Czy leci z nami pilot?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 18:20
Politechnika Warszawska ma studentów z bardzo tęgimi głowami, którzy co roku przywożą wyróżnienia z różnych zawodów Teraz szykują się do Aero Design. Co to za konkurs? Sprawdziliśmy w "Czwartym wymiarze".
Audio
  • O zawodach Aero Design opowiadają studenci Politechniki Warszawskiej

Zawody Aero Design są zawodami projektowymi dla studentów kierunków lotniczych, organizowanymi corocznie przez Society of Automotive Engineers: - W konkursie chodzi o to, żebyśmy sami, bez pomocy profesorów zaprojektowali i zbudowali model samolotu - tłumaczy Agnieszka Garstka z Koła Naukowego SAE. - I to taki, który będzie latać i będzie w stanie podnieść jak największy ładunek.
Zawody organizowane są w trzech znacznie różniących się od siebie klasach: micro, regular i advanced. W każdej z nich droga do osiągnięcia sukcesu jest inna, dzięki czemu na zawodach pojawia się niezwykle szeroka ilość rozwiązań konstrukcyjnych i pomysłów na zbudowanie maszyn latających.
 - Jako Politechnika Warszawska bierzemy udział w tym konkursie już od 21 lat - opowiada studentka PW. - W kilkunastu ostatnich edycjach zawsze stawaliśmy na podium. W ubiegłym roku udało nam się nawet pobić rekord Aero Design jeśli chodzi o masę ładunku podniesionego przez samolot.
Dodatkową trudnością jest to, że co roku zmianie ulega regulamin zawodów i zmusza startujące drużyny do szukania nowych dróg do zwycięstwa. Więcej o tej inicjatywie i planach polskich studentów dowiesz się słuchając materiału Michała Matusa z audycji "Czwarty wymiar".
kul