Dlaczego zgrzytamy zębami i nawet o tym nie wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 21:30
Niektórzy z nas zgrzytają zębami przez sen, inni w trakcie dnia, ale nieświadomie. W ten sposób niszczymy sobie szkliwo, czasem boli nas głowa, a czasem kręgosłup. 
Audio
  • Dlaczego zgrzytamy zębami? Jakie są objawy i sposoby leczenia tej przypadłości? (Dajesz radę/Czwórka)
O konsekwencjach zgrzytania zębami mówiliśmy w Czwórce
O konsekwencjach zgrzytania zębami mówiliśmy w CzwórceFoto: Shutterstock.com/santypan

Statystyki prowadzone przez stomatologów i ortodontów wykazują, że w ten sposób odreagowuje stres ponad 60 proc. dorosłych oraz około 30 proc. dzieci. Najczęściej problem dotyczy ludzi młodych, głównie samotnych. - W przypadku dzieci zgrzytanie często związane jest z wymianą zębów w okresie rozwojowym. W przypadku dorosłych przyczyn jest wiele, m.in. wady zgryzu, nieprawidłowo wykonane zabiegi stomatologiczne - tłumaczyła lekarz stomatolog Barbara Obłoj. - Do tego dochodzą przyczyny ogólne, jak nadmierny czy długotrwały stres. Nocą nie kontrolujemy swojego organizmy,

Jak tłumaczyła ekspertka, w ciągu doby nasze zęby górne i dolne powinny stykać się przez ok. 20 minut. Jeśli zgrzytamy zębami zaciskamy szczęki nawet 10 razy silniej niż wtedy, gdy świadomie gryziemy coś twardego, dlatego zdarza się, że zęby po prostu się łamią. - Ludzie przychodzą do nas i mówią, że ścierają sobie zęby, zauważają pęknięcia na szkliwie, recesję dziąseł, co powoduje nadwrażliwość. Pacjenci przygryzają sobie policzki, mają długotrwałe obrzęki - wymieniała ekspertka. - Konsekwencją długofalową zaciskania zębów są też m.in. notoryczne bóle głowy, bóle barków, szczękościsk i przeskakiwania w stawie skroniowo-szczękowym.

Czym różni się "zwykłe" zgrzytanie zębami od bruksizmu? I czy da się je ostatecznie wyleczyć? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której m.in. o tym, jak dochodzić swoich praw, gdy np. spóźni nam się samolot, albo na lotnisku zaginie nam bagaż. Posłuchaj >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Barbara Obłoj (lekarz stomatolog, dyrektor Centrum Ortodoncji i Implantologii Odent)

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 14.17

kd

Czytaj także

Lody, guma, cukier. Co jeść i jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:32
- Najważniejsze są dobre nawyki higieniczne. Jeśli rodzice od początku przyzwyczają dziecko do czyszczenia zębów, pielęgnacji i wizyt u dentysty, to wiemy co się z nami dzieje - mówi stomatolog, dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wady zgryzu. Jak je rozpoznać i leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 16:06
Podobno mamy 11 sekund, żeby zrobić pierwsze wrażenie, a jednym z decydujących czynników, który wpływa na ocenę naszej osoby jest uśmiech. W tej odsłonie "Dajesz radę" rozmawialiśmy o tym, w jaki spsób zadbać o zdrowy i piękny uśmiech.
rozwiń zwiń