Polskie Radio
Section05
higiena

Konsekwencje mogą być tragiczne. Lasy Państwowe ostrzegają

W polskich lasach zaczyna się sezon na owoce. Jagody, poziomki, maliny czy jeżyny kuszą smakiem i właściwościami zdrowotnymi. - Dajcie sobie chwilę, umyjcie je i następnie spokojnie i bezpiecznie spożywajcie - apelują Lasy Państwowe. Przypominają, że  zadbanie o higienę pozwoli uniknąć zakażenia groźnymi pasożytami.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe jagody tasiemiec las owoce pasożyty zdrowie

Higiena cyfrowa, czyli problem, który tak naprawdę dotyczy nas wszystkich

Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawił plan działania resortu na najbliższe lata. Jednym z najważniejszych problemów jest higiena cyfrowa, a raczej – jej brak. Widać to szczególnie u młodych ludzi bezmyślnie scrolujących ekran smartfona. Jednak warto się przy okazji zastanowić, jak to wygląda u ich rodziców. I okazuje się, że… podobnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko młodzież uzależnienia smartfon Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka problemy społeczne

Innowacyjna pasta do zębów nie tylko je myje, ale i leczy

– Otrzymany przez nas kompozyt, który składa się z krzemionki, glinki i różnych dodatków roślinnych, jest tak dobrany, że działa na zęby antybakteryjnie, przeciw paradontozie. Może też wpływać na odnawianie warstwy wierzchniej zęba – opisuje dr hab. Ewa Skwarek z Katedry Chemii Radiochemii i Chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan zdrowie medycyna innowacyjność innowacje Lublin

Zapach do samochodu - co wybrać?

W każdej firmie motoryzacyjnej produkującej luksusowe samochody jest specjalny tajny dział, w którym projektuje się zapachy. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sytuacji, kiedy to wsiadając np. do nowego Porsche czy Ferrari czujemy brzydki zapach taniego plastiku. Nie ma takiej możliwości! Bez ekskluzywnego zapachu produkt premium przestaje być produktem premium.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody naprawa warsztat nos podróże choinka Polskie Radio samochód

Życie bez mediów społecznościowych

Facebook, Instagram, TikTok i Twitter już na dobre zadomowiły się w naszej codzienności. Życie bez mediów społecznościowych – brzmi pięknie, a może dramatycznie? Jak rozpoznać u siebie objawy cyfrowego uzależnienia i nauczyć się higieny korzystania z internetu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA społeczeństwo Michał Fedusio Michał Kowarski media społecznościowe social media Facebook Instagram twitter uzależnienia smartfony portale społecznościowe portal społecznościowy psychologia detoks cyfryzacja internet

Woniejąca historia epoki oświecenia

Częste mycie rąk, regularne branie prysznica, szczotkowanie zębów czy mycie włosów to sprawy tak oczywiste, że prawie niewarte uwagi, jednak nie zawsze i nie wszędzie tak było. Tej niedzieli Katarzynę Stoparczyk i jej towarzyszy odwiedziła Monika Utnik-Strugała, autorka książki "Brud. Cuchnąca historia higieny".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo książki dla dzieci woda renesans oświecenie Wersal STYL ŻYCIA

Historia mycia się. Skrobanie brudu i wonne kąpiele

Dziś, kiedy ktoś boi się wody, mówimy, że cierpi na hydrofobię. Dawniej taki lęk też się pojawiał, tyle że nie był irracjonalny. - W średniowieczu studnie znajdowały się przy toalecie. Ludzie nie chcieli pić brudnej wody, ze względu na zarazki. Dlatego od rana raczyli się piwem - opowiada Agnieszka Krzemińska, autorka książki "Dawniej ludzie żyli w brudzie".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka reportaż KULTURA Agata Nowotnik