Wady zgryzu. Jak je rozpoznać i leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 16:06
Podobno mamy 11 sekund, żeby zrobić pierwsze wrażenie, a jednym z decydujących czynników, który wpływa na ocenę naszej osoby jest uśmiech. W tej odsłonie "Dajesz radę" rozmawialiśmy o tym, w jaki spsób zadbać o zdrowy i piękny uśmiech.
Audio
  • Lek. n. med. Barbara Obłoj opowiada o rodzajach wad zgryzu (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/SFROLOV/dom. publiczna

- Dobry zgryz polega na tym, że mamy proporcjonalnie dobrą wielkość szczęki i żuchwy - mówiła Barbara Obłoj. - To gwarantuje, że zęby umieszczone są na łukach zębowych w sposób prawidłowy. 

Co oznacza posiadanie "prawidłowego" łuku zębowego? - Szczęka, czyli górny łuk powinna być większa niż żuchwa i łuk dolny. Zęby górne powinny w naturalny sposób zachodzić na zęby dolne - tłumaczyła. 

Jak rozpoznać wadę zgryzu? Jak odróżnić przodozgryz od tyłozgryzu? Czym jest retencja i zębowa triada? Kto i dlaczego nie może nosić aparatu ortodontycznego, a kto powinien o nim pomyśleć? I dlaczego korekta takiej wady nie jest tylko kwestią kosmetyczną? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Barbara Obłoj (lekarz nauk medycznych z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT)

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lody, guma, cukier. Co jeść i jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:32
- Najważniejsze są dobre nawyki higieniczne. Jeśli rodzice od początku przyzwyczają dziecko do czyszczenia zębów, pielęgnacji i wizyt u dentysty, to wiemy co się z nami dzieje - mówi stomatolog, dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dentofobia. Jak ujarzmić strach przed fotelem dentystycznym?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 12:40
Zimny pot, drżące ręce - to całkiem częsty widok u dentysty. Tymczasem wizyta u stomatologa nie musi i nie powinna w XXI wieku boleć. W „Dajesz radę” mówiliśmy więc o supernowoczesnym sprzęcie i bezbolesnych metodach leczenia zębów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herbata z cytryną i inne mity żywieniowe. Co jeść, a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:38
Właśnie ukazał się kolejny tom poradnika "Mity medyczne" autorstwa dr Katarzyny Świątkowskiej. W książce autorka obala wiele mitów m.in. o tym, że kawa nam szkodzi.
rozwiń zwiń