Polskie Radio
Section05
Justyna Majchrzak

Kalina Jędrusik postawiła na niezależność. Robiła to, co chciała

W pamięci wielu z nas Kalina Jędrusik zapisała się kilkoma rolami, które utrwalały jej wizerunek kobiety-wampa, uwodzicielskiej seksbomby, emanującej kobiecością i zmysłowością. - To obrazy stereotypowe i jako takie na pewno nie grają na jej korzyść - ocenia Remigiusz Grzela, autor książki "Z kim ci będzie tak źle jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Justyna Majchrzak Kalina Jędrusik TEATR KULTURA

Henryk Chmielewski we wspomnieniach. "Mówiliśmy do niego Papciu"

- Takie rzeczy jak "finanse", czy "rynek" w ogóle nie zaprzątały głowy Papcia Chmiela. On po prostu kochał to, co robił i nie wyobrażał sobie życia bez rysowania - wspominał Adam Radoń, szef Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. 22 stycznia odszedł Henryk Jerzy Chmielewski, znakomity rysownik, grafik, publicysta, ale także uczestnik Powstania Warszawskiego. Autor kultowej serii komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka komiks KULTURA Justyna Majchrzak

Kornel Makuszyński - pisarz ze "słońcem w herbie"

Wiele szkół nosi jego imię, znajdziecie jego ulice w każdym polskim mieście, na pewno zetknęliście się z którąś z jego książek. "Panna z mokrą głową", "Szatan z siódmej klasy", "Awantura o Basię" bawiły i przywracały uśmiech. Małpki Fiki-Miki i Koziołka Matołka nie trzeba nikomu przedstawiać, a Pacanów dzięki temu zna każde dziecko. Właśnie mija 137 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kornel Makuszyński Justyna Majchrzak książki