Polskie Radio
Section05
stomatolog

Podróż przez PRL śladami wyrwizębów

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Stomatolodzy często byli w czasach PRL-u pierwszymi (i jedynymi) lekarzami, z którymi miała kontakt wiejska społeczność.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music kolędy Gdańsk stomatolog PRL wieś

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Wikingowie średniowiecze Skandynawia Szwecja archeologia medycyna stomatolog dentysta ząb

"Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami?"

Wizyta w gabinecie stomatologicznym zwykle nie wiąże się z niczym przyjemnym, dlatego wiele osób unika jej jak może. Stomatolodzy wypowiadają się o swoich pacjentach też nie zawsze w samych superlatywach. Relacje jednej i drugiej strony zebrała w swojej książce "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami" Agnieszka Fiedorowicz.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński stomatolog medycyna zdrowie

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
Zobacz więcej na temat:  stomatolog zdrowie dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców

Dzieci i dentysta: spotkanie prawie niemożliwe

Dentyści biją na alarm: problemy z zębami ma blisko 40 procent dwuletnich dzieci! A im starsze maluchy, tym gorzej –próchnicę stwierdza się już u blisko 80 procent pięciolatków. Niestety liczba wizyt stomatologicznych spadła – również z powodu pandemii – a mali pacjenci trafiają do gabinetu dosłownie w ostatniej chwili. Albo wtedy, gdy na ratowanie zębów jest już za późno...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie dziecka dentysta stomatolog Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka

Aparat na zęby. Kiedy powinniśmy udać się na pierwszą wizytę do ortodonty?

- Aparat na zęby najlepiej zakładać jak najwcześniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamila Wasiluk, lekarz ortodonta, autorka blogu Mama Ortodonta oraz książki o pięknym uśmiechu. Jak długo powinniśmy go nosić? Dlaczego dla jednych jest zbawieniem, a dla innych wręcz odwrotnie? Jak wygląda wizyta u ortodonty? Wyjaśniamy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo stomatolog dziecko zdrowie zdrowie dziecka medycyna