Andrzej Bargiel

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:46
Polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista. Członek Tatrzańskiego Klubu Narciarskiego Tatra Team Zakopane i polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, były uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy, ratownik TOPR.
Andrzej Bargiel
Andrzej BargielFoto: Marcin Kin

Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. W 2016 w konkursie Travelery organizowanym co roku przez polski oddział magazynu National Geographic Traveler został uznany Człowiekiem Roku 2015, otrzymał także Kolosa za rok 2016 w kategorii alpinizm za zdobycie Śnieżnej Pantery w rekordowym czasie. Zajął 8. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca 2018 roku.

W tym roku odebrał Kolosa w kategorii Alpinizm za -  pierwszy, kompletny zjazd na nartach z wierzchołka K2 do bazy oraz podejmowanie wyzwań rozpoczynających się w miejscu, które dla innych stanowi cel.

A jak do tego doszło? „Od małego rozsadzała mnie energia. Nikt nie potrafił sobie ze mną poradzić ani nauczyciele w szkole, ani rodzice, którzy bezskutecznie próbowali ukierunkować moją energię na pracę w przydomowym gospodarstwie. W gimnazjum stało się jasne, że jedynym sposobem, żeby okiełznać moją energię, są regularne treningi sportowe”.